Utorok, 21. september 2021
Polojasno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Organizátori olympiády v Tokiu spravili trapas, ukrajinské akvabely pri odovzdávaní medailí označili za Rusky

 Webnoviny   5. august 2021  41
Organizátori olympiády v Tokiu spravili trapas, ukrajinské akvabely pri odovzdávaní medailí označili za Rusky

5.8.2021 (Webnoviny.sk) - Organizátori olympijských hier v japonskom Tokiu sa vo štvrtok ospravedlnili ukrajinským reprezentantkám v umeleckom plávaní Marte Fiedinovej a Anastasii Savčukovej, že ich počas medailového ceremoniálu označili za Rusky. "Bola to čisto prevádzková chyba,“ povedal hovorca organizačného výboru Masa Tanaka.

Citlivá téma


Ruské označenie pre ukrajinských športovcov však predstavuje citlivú tému, predovšetkým pre dlhoročné diplomatické napätie medzi oboma krajinami, ktoré trvá od anexie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a vypuknutia bojov na východe Ukrajiny medzi vládnymi jednotkami a Ruskom podporovanými separatistami.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)


Online prenos (minúta po minúte)


V stredajšej súťaži duetov triumfovala ruská dvojica Svetlana Romašinová a Svetlana Kolesničenková. Ukrajinky Fiedinová a Savčuková skončili tretie, ale na pódiu ich vyhlásili ako reprezentantky Ruského olympijského výboru (ROV). "Vo francúzštine malo odznieť 'tím Ukrajina', namiesto toho však zaznelo ROV,“ dodal Tanaka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Letná olympiáda v Tokiu 2020/2021 – 5. august (fotografie)

Zodpovedná osoba sa ospravedlnila


Oznamy na olympijských športoviskách sa spravidla hlásia v japončine, angličtine a francúzštine, ktorá je domovským jazykom moderného olympijského hnutia.

"Ľudia si to, samozrejme, všimli a osoba zodpovedná za hlásenia sa ospravedlnila. Tiež som využil túto príležitosť a ospravedlnil som sa ľuďom v ukrajinskom tíme," zakončil Tanaka.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu, plávanie - Letná olympiáda v Tokiu 2020/2021
Zdroj: Webnoviny.sk - Organizátori olympiády v Tokiu spravili trapas, ukrajinské akvabely pri odovzdávaní medailí označili za Rusky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.