Pondelok, 26. júl 2021
Zamračené  19,2 °C
Mimoriadne správy

Olympijský oheň vyštartuje z Fukušimy, štafeta prejde všetkými prefektúrami Japonska

 Webnoviny  15. december 2020  135
Olympijský oheň vyštartuje z Fukušimy, štafeta prejde všetkými prefektúrami Japonska

15.12.2020 (Webnoviny.sk) - Štafetový beh s ohňom pred začiatkom budúcoročných olympijských hier v Tokiu už pozná dátum svojho štartu. Stane sa tak 25. marca 2021 v japonskej prefektúre Fukušima. Úvodné metre absolvujú vo futbalovom tréningovom centre J-Village, ktoré slúžilo ako ústredie krízového manažmentu počas jadrovej katastrofy v marci 2011.

Pôjde o desaťročné pripomenutie smutných okamihov, keď silné zemetrasenie a následné prívalové vlny cunami zničili mnoho budov a spôsobili vážnu haváriu v tamojšej jadrovej elektrárni. O život vtedy prišlo 18 500 ľudí.

Hry museli odložiť pre koronavírus


Olympijské hry v Tokiu sa mali pôvodne konať v roku 2020, ale celosvetová pandémia koronavírusu si vyžiadala ich jednoročný odklad na leto 2021.

Nový termín športového sviatku pod piatimi kruhmi v Tokiu je 23. 7. - 8. 8. 2021 a Japonci sľubujú, že napriek takmer istým reštrikčným opatreniam sa najlepší športovci sveta zídu v ich metropole. Následne v dňoch 24. 8. - 5. 9. 2021 sa v Tokiu uskutočnia paralympijské hry.

Oheň už horel


Pochodeň s olympijským ohňom povedie cez všetkých 47 prefektúr a 859 miest a obcí Japonska. Trvať by to malo 121 dní. Cieľovou stanicou štafety so symbolom hier starých Grékov bude 23. júla vynovený olympijský štadión v Tokiu.

Detaily trasy zverejnia v polovici februára 2021. Beh s olympijským ohňom budú sprevádzať rôzne opatrenia, aby sa zamedzilo šíreniu koronavírusu. Uvádza to portál ORF.

Olympijský oheň už tento rok v marci zapálili v kolíske olympiád Grécku a dokonca sa aj letecky prepravil do Japonska. A to na vojenskú základňu v provincii Mijagi. Neskôr však organizátori po oficiálnom presunutí OH na rok 2021 stopli aj štafetu s pochodňou.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu, olympijský oheň
Zdroj: Webnoviny.sk - Olympijský oheň vyštartuje z Fukušimy, štafeta prejde všetkými prefektúrami Japonska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.