Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Olympiáda v Tokiu sa nemusí konať ani na budúci rok, varuje šéf organizačného výboru
10.4.2020 (Webnoviny.sk) - Olympijské hry v Tokiu sa nemusia uskutočniť ani na budúci rok. Ich konanie v náhradnom termíne spochybnil šéf exekutívy tokijských hier, podľa ktorého piatkových slov nedokáže vzhľadom na šírenie pandémie koronavírusu v Japonsku garantovať uskutočnenie podujatia pod piatimi kruhmi, hoci je na programe až o necelých 16 mesiacov.
Reštrikčné opatrenia v krajine
Japonský premiér Šinzo Abe vydal tento týždeň núdzovú deklaráciu na boj proti vírusu, po ktorej sa krajina ocitla pod reštrikčnými opatreniami.
"Myslím si, že nikto nie je momentálne schopný povedať, či bude situácia na budúci rok v júli pod kontrolou alebo nie," vyhlásil výkonný šéf organizačného výboru Toširo Muto a dodal: "Momentálne nie sme v pozícii, aby sme dokázali dať jednoznačnú odpoveď."
Olympijské hry 2020 v marci odložili, podľa nového termínu sa majú začať 23. júla 2021, paralympijské hry prídu na rad 24. augusta.
Abe čelil kritike za pomalé reakcie v boji s pandémiou. Opoziční politici ho obvinili, že bagatelizoval závažnosť vírusu, čo zrejme súviselo s tým, že chcel, aby sa OH uskutočnili podľa plánu v roku 2020.
Jedinou možnosťou tvrdá práca
"Hry sme odložili o jeden rok. Jediné, čo môžeme urobiť, je tvrdo pracovať na ich príprave. Úprimne dúfame, že sa ľudstvu podarí do budúceho roka zvládnuť boj s koronavírusom," poznamenal Muto, ktorý čelil aj otázke ohľadom alternatívnych plánov na rok 2021.
"Namiesto toho, aby sme rozmýšľali o alternatívach, by sme mali vynaložiť maximálne úsilie pre náš úspech. Ľudstvo by sa malo spojiť, aby vyvinulo lieky a vakcíny." Japonsko doteraz nahlásilo 5000 prípadov nakazenia koronavírusom a približne stovku obetí.
Tokijskí organizátori majú uzavreté poistenie. "Pre Tokio 2020 platí niekoľko poistiek. Či však pokryjú aj odloženie hier, nie je zatiaľ jasné," zakončil Muto.
Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu, olympiáda
Zdroj: Webnoviny.sk - Olympiáda v Tokiu sa nemusí konať ani na budúci rok, varuje šéf organizačného výboru © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová