Streda, 28. september 2022
Prevažne slnečno  10 °C
Mimoriadne správy

Nóri predbehli Američanov a sú na čele hodnotenia krajín s 15 zlatými medailami, Slovákom patrí vďaka Vlhovej 21. priečka

 Webnoviny  18. február 2022  55
Nóri predbehli Američanov a sú na čele hodnotenia krajín s 15 zlatými medailami, Slovákom patrí vďaka Vlhovej 21. priečka

18.2.2022 (Webnoviny.sk) - V medailovej bilancii krajín na ZOH 2022 v čínskom Pekingu sú po štrnástom súťažnom dni na čele Nóri, ktorí získali už 15 zlatých medailí, čo je nový rekord.

Najcennejší kov pre krajinu zo severu Európy v piatok získal Johannes Thingnes Bö v biatlonovej súťaži mužov s hromadným štartom. Nóri majú aktuálne bilanciu 15 zlatých, 8 strieborných a 11 bronzových medailí.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu


Druhá priečka stále patrí Nemecku, ktoré doteraz získalo 22 kovov (10 - 7 - 5). Na treťom mieste sa udržali Američania, ktorí zatiaľ získali 8 zlatých, 8 strieborných a 5 bronzových medailí. Slovensku zásluhou minulotýždňového zlata Petra Vlhovej patrí v poradí krajín 21. priečka.

Fialková obsadila 26. priečku


V piatok rozdali v Číne päť medailových kompletov a dva z nich v biatlone. Medzi ženami zvíťazila v pretekoch s hromadným štartom Francúzka Justine Braisazová-Bouchetová pred Nórkami Tiril Eckhofovou a Marte Olsbuovou-Röiselandovou, Slovenka Paulína Fialková obsadila 26. priečku. Medzi mužmi si zlato vybojoval spomenutý Johannes Thingnes Bö, ktorý Peking opustí s piatimi medailami ako najúspešnejší športovec na tomto podujatí (4 - 0 - 1).

Rovnako päť cenných kovov získala aj jeho biatlonová krajanka Olsbuová-Röiselandová, tá k trom zlatým pridala dve bronzové. A aj Francúz Quentin Fillon Mallet má na svojom konte 5 medailí (2 - 3 - 0), ktorého o honor najúspešnejšieho na ZOH 2022 pripravila posledná strelecká položka v piatkovej súťaži, na ktorej minul až trikrát a napokon obsadil štvrtú priečku.

Gu si vybojovala už tretiu medailu


V akrobatickom lyžovaní si na ZOH 2022 už tretiu medailu vybojovala domáca reprezentantka Eileen Gu, americká rodáčka získala zlato na U-rampe pred dvojicou Kanaďaniek Cassie Sharpeovou a Rachael Karkerovou. V skikrose mužov triumfoval Švajčiar Ryan Regez pred krajanom Alexom Fivom, bronz putuje do Ruska zásluhou Sergeja Ridzika.

V rýchlokorčuľovaní triumfoval na jednom kilometri Holanďan pred Kanaďanom Laurentom Dubreuilom a Nórom Haavardom Holmefjordom Lorentzenom. Holanďania brali zlato v tejto disciplíne aj na predchádzajúcich dvoch ZOH - Soči 2014 triumfoval Stefan Groothuis a v Pjongčangu 2018 Kjeld Nuis.

Z medailí sa tešili v 21 štátoch


Aspoň jednu medailu na ZOH v Pekingu už získalo 28 krajín, z najcennejšieho kovu sa tešili reprezentanti 21 štátov. V Číne rozdelili už 97 zo 109 medailových kompletov naprieč pätnástimi športami.

V sobotu 19. februára je na programe osem finálových disciplín. V boji o medaily bude v behu na lyžiach Ján Koristek v pretekoch na 50 km voľnou technikou, v zjazdovom lyžovaní kvarteto Adam a Andreas Žampovci s Rebekou Jančovou a Petrou Hromcovou v tímovej súťaži a o bronz zabojujú hokejisti SR proti Švédom alebo Kanaďanom.

Viac k témam: Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk - Nóri predbehli Američanov a sú na čele hodnotenia krajín s 15 zlatými medailami, Slovákom patrí vďaka Vlhovej 21. priečka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.