Pondelok, 26. júl 2021
Oblačno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Najdlhšia víťazná séria v klasickom šachu sa skončila, Carlsen sa musel skloniť pred Dudom

 Webnoviny  11. október 2020  90
Najdlhšia víťazná séria v klasickom šachu sa skončila, Carlsen sa musel skloniť pred Dudom

11.10.2020 (Webnoviny.sk) - Nórsky šachista Magnus Carlsen po vyše dvoch rokoch okúsil trpkosť prehry. Úspešnú sériu 29-ročného veľmajstra preťal po 801 dňoch a 125 víťazstvách po sebe o sedem rokov mladší Poliak Jan-Krzysztof Duda. V sobotu ho zdolal v klasickej partii na podujatí Altibox Norway Chess.

Víťazná šnúra Carlsena, ktorý v šachovom ponímaní predstavuje to, čo v tenise Rafael Nadal a Roger Federer dohromady, bola dosiaľ najdlhšia séria v histórii klasického šachu. Duda triumfoval nad Carlsenom aj v máji na turnaji Lindores Abbey Rapid Challenge. Toto víťazstvo sa však zrodilo v rapid šachu.

"Nepovažujem sa za génia. Som normálny a obyčajný človek. Určite viem, že som začal hrať šach skôr ako Magnus. Mal som vtedy päť a pol roka. On začal vážne trénovať v jedenástich a o dva roky neskôr sa stal veľmajstrom. To je giganticky rýchly progres," poznamenal rodák z Krakova pre web sport.pl.

Viac k témam: Altibox Norway Chess
Zdroj: Webnoviny.sk - Najdlhšia víťazná séria v klasickom šachu sa skončila, Carlsen sa musel skloniť pred Dudom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.