Štvrtok, 1. december 2022
Slnečno  0,8 °C
Mimoriadne správy

Na ZOH 2026 sa zrejme predstavia aj skialpinisti, olympijský výbor bude hlasovať o zaradení do programu

 Webnoviny  19. jún 2021  151
Na ZOH 2026 sa zrejme predstavia aj skialpinisti, olympijský výbor bude hlasovať o zaradení do programu

19.6.2021 (Webnoviny.sk) - Na zimných olympijských hrách v roku 2026, ktoré usporiada talianske zimné stredisko Cortina d'Ampezzo spolu s Milánom, by mohol mať premiéru nový šport - skialpinizmus.

Na piatkovom zasadnutí to navrhol výkonný orgán Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

Skialpinizmus naberá na popularite


Skialpinizmus je kombináciou voľného lyžovania, lezeckých schopností a navigácie v horskom teréne. Na ZOH 2026 by sa malo uskutočniť dovedna päť disciplín v tomto odvetví - šprint i individuálne preteky mužov a žien plus zmiešaná štafeta.

"Skialpinizmus je obzvlášť v Taliansku populárny šport. Má hlboké historické korene predovšetkým v alpských oblastiach," uviedol MOV v oficiálnom vyhlásení.

O návrhu sa bude hlasovať v júli


O návrhu, ktorý ako prvý predložil organizačný výbor podujatia, bude hlasovať približne 100 členov MOV na svojom zasadnutí 20. - 21. júla, krátko pred otvorením olympijských hier v Tokiu.

V prípade, že skialpinizmus v súvislosti so ZOH 2026 dostane "zelenú", neovplyvní to počet štartujúcich športovcov. MOV poznamenal, že v rámci celkovej kvóty 2900 športovcov pripadne skialpinizmu 48 miesteniek - po 24 pre mužov i ženy.

Viac k témam: skialpinizmus, ZOH Zimné olympijské hry 2026
Zdroj: Webnoviny.sk - Na ZOH 2026 sa zrejme predstavia aj skialpinisti, olympijský výbor bude hlasovať o zaradení do programu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.