Pondelok, 26. júl 2021
Zamračené  19,2 °C
Mimoriadne správy

Na Australian Open sa chystajú novinky, hrať sa bude prvýkrát bez čiarových rozhodcov

 Webnoviny   3. február 2021  80
Na Australian Open sa chystajú novinky, hrať sa bude prvýkrát bez čiarových rozhodcov

3.2.2021 (Webnoviny.sk) - Organizátori Australian Open pripravili na nadchádzajúcom podujatí v Melbourne (8.- 21. 2.) prevratnú novinku. Úvodný grandslamový tenisový turnaj sezóny sa odohrá bez čiarových rozhodcov.

Pri sporných loptičkách sa hráči budú môcť spoľahnúť iba na presnosť elektronického systému zachytávajúcemu dopad loptičky, tzv. jastrabieho oka.

Viac o téme: Koronavírus


Austrálčania pristúpili k tomuto kroku aj preto, aby v boji proti šíreniu koronavírusu obmedzili počet osôb na dvorcoch počas zápasov. Takto tam budú iba hráči, zberači loptičiek a empajroví rozhodcovia.

Živé hovory


Zástupcovia Tennis Australia oznámili aj zavedenie tzv. živých elektronických hovorov. Pre výrazy "out", "dvojchyba" a "chyba nohou" budú zaznamenané nahraté hlasy a pohybom loptičky sa aktivujú v konkrétny moment počas zápasu.

"Australian Open bude prvý grandslamový turnaj, ktorý zavedie živú elektronickú linku fungujúcu na všetkých kurtoch vrátane hlavných štadiónov," uviedol riaditeľ turnaja Craig Tiley.

Nový systém


Nový systém by mal mať aj praktický význam. Organizátori rátajú s menším počtom tzv. výziev hráčov pri sporných loptičkách, čo znamená ušetrenie času a plynulejší priebeh zápasov.

"Systém bude automaticky zobrazovať tesné situácie na veľkoplošnej obrazovke nad dvorcom. Pôjde o situácie, kde bude dopad loptičky od čiary menej ako 150 milimetrov po skončení výmeny a 50 milimetrov po podaní," uviedli Austrálčania pre AP.

Empajrový rozhodca


"V prípade, že hráč si bude želať skontrolovať loptičku mimo týchto automaticky generovaných situácií, musí to posúdiť empajrový rozhodca. Ak to bude primeraná požiadavka, hra sa preruší a hráč si bude môcť pozrieť spomalený okamih na obrazovke," dodali organizátori.

Elektronické merania dopadu loptičiek sa používali už vlani na US Open v New Yorku, ale len na tzv. okrajových dvorcoch. Na najväčších štadiónoch ešte "úradovali" čiaroví rozhodcovia. Jedným zo zástancom úplného zrušenie ľudského faktora v tomto smere je svetová mužská jednotka Srb Novak Djokovič.

"Nie som človek, ktorý zbožňuje moderné technológie za každú cenu, ale ak nám to má uľahčiť hru a byť presnejší, prečo nie," povedal už skôr zverenec Mariána Vajdu.

Viac k témam: Australian Open v Melbourne, Koronavírus, US Open
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Australian Open sa chystajú novinky, hrať sa bude prvýkrát bez čiarových rozhodcov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.