Utorok, 21. máj 2024
Slabý dážď  19,7 °C
Mimoriadne správy

MOV odňal Londýnu právo usporiadať olympijskú kvalifikáciu, vadí mu postoj vlády k športovcom z Ruska a Bieloruska

 Webnoviny  21. júl 2023  149  
MOV odňal Londýnu právo usporiadať olympijskú kvalifikáciu, vadí mu postoj vlády k športovcom z Ruska a Bieloruska

21.7.2023 (SITA.sk) - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odňal Londýnu právo usporiadať kvalifikačné súťaže v nových športoch o miestenky na budúcoročné olympijské hry v Paríži. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na denník The Times, MOV sa tak rozhodol pre postoj britskej vlády k účasti ruských a bieloruských športovcov.

Výkonná rada MOV informovala Britskú olympijskú asociáciu (BOA), že už nebude uvažovať o Londýne ako o dejisku súťaží a momentálne skúma iné alternatívy v Európe, ako usporiadať túto sériu. V súlade s tým sa zákaz bude vzťahovať na breakdance, skejtbordingu, športové lezenie a bikros.

Rozhodnutie MOV vychádza z toho, že vláda Spojeného kráľovstva trvá na tom, že ruskí a bieloruskí športovci musia podpísať osobné vyhlásenie o neutralite a súhlasiť s tým, že nebudú podporovať vojnu na Ukrajine, ak chcú súťažiť na území Spojeného kráľovstva. Športovci musia tiež deklarovať, že nepodporia režim ruského vodcu Vladimira Putina a že nemôžu prijať od Ruska žiadne štátne financie.

„Sme extrémne sklamaní. Je to obzvlášť frustrujúce pre tých britských športovcov, ktorí teraz prichádzajú o výhodu a nebudú sa môcť kvalifikovať do Paríža pred skvelým domácim publikom,“ povedal hovorca BOA.Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Ruskí športovci, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - MOV odňal Londýnu právo usporiadať olympijskú kvalifikáciu, vadí mu postoj vlády k športovcom z Ruska a Bieloruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.