Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  -0,2 °C
Mimoriadne správy

McKeonová získala na olympiáde v Tokiu sedem medailí a Dressel päť zlatých, tri krajiny majú historicky prvý kov

 Webnoviny   9. august 2021  90
McKeonová získala na olympiáde v Tokiu sedem medailí a Dressel päť zlatých, tri krajiny majú historicky prvý kov

9.8.2021 (Webnoviny.sk) - Práve skončené Hry XXXII. olympiády v Tokiu priniesli okrem širokého spektra emócií u športovcov aj štatistické zaujímavosti týkajúce sa jednotlivcov aj jednotlivých krajín. Najúspešnejší multimedailisti hier sa zrodili tradične v plaveckom bazéne.

Austrálčanka Emma McKeonová získala v Tokiu sedem medailí - štyri zlaté a tri bronzové - a stala sa najviac dekorovanou športovkyňou hier. "Po športovej gymnastke Marii Gorochovskej, ktorá reprezentovala ZSSR, sa stala druhou ženou so siedmimi medailami na jedných hrách. Gorochovská mala v roku 1952 v Melbourne bilanciu 2 zlaté a 5 strieborných medailí," uviedol oficiálny web Slovenského olympijského a športového výboru.

Najviac zlatých získal Dressel


Najviac zlatých medailí si v Tokiu vybojoval americký plavec Caeleb Dressel. Stal sa desiatym športovcom celkovo a piatym plavcom, ktorý na jedných olympijských hrách získal päť zlatých medailí. Dressel bol predtým dvakrát zlatý aj v Riu de Janeiro 2016 a je pozoruhodné, že na dvoch olympiádach nevylovil z bazéna okrem siedmich zlatých žiadnu inú medailu.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)


Americká šprintérka Allyson Felixová má vďaka dvom cenným kovom z Tokia doma už jedenásť olympijských medailí (7 - 3 - 1) a po Fínovi Paavovi Nurmim (12 medailí) je druhou atlétkou s minimálne jedenástimi účasťami na olympijskom pódiu. Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová je zasa prvá žena, ktorá získala v šprintoch na 100 a 200 m víťazné double na dvoch olympijských hrách za sebou. Navyše v Tokiu pridala zlato aj zo štafety na 4x 100 m. "Po Felixovej je druhá atlétka v histórii s aspoň piatimi olympijskými prvenstvami," informoval web OH 2020.

Atlétka s troma medailami


Holandskej vytrvalkyni s etiópskym rodiskom Sifan Hassanovej síce úplne nevyšiel útok na zlatý hetrik v Tokiu, ale aj tak sa stala prvou atlétkou, ktorá na jedných olympijských hrách získala medailu v troch rozličných behoch - na 1500 m (bronz), 5000 m (zlato) aj 10 000 m (zlato). Zároveň je prvou atlétkou od Soulu 1988 s troma medailami v individuálnych disciplínach na jedných OH, pred 33 rokmi to dokázali Američan Carl Lewis a Heike Drechslerová z bývalej NDR.

Do výpočtu individuálnych rekordných momentov hier patrí aj Nemka Isabell Werthová. Už 52-ročná drezúrna jazdkyňa sa po kanoistke Birgit Fischerovej a šermiarovi Aladárovi Gerevičovi stala tretím športovcom so zlatom na šiestich rôznych olympijských hrách. Skejtbordistka Momidži Nišijová sa vo veku 13 rokov a 330 dní stala treťou najmladšou držiteľkou zlatej medaily v histórii olympijských hier a najmladšou od roku 1960, keď vo štvrtok 26. júla zvíťazila v ženskej súťaži v disciplíne street. Šesťdesiatdvaročný austrálsky jazdec na koni Andrew Hoy získal v Tokiu 2020 dve medaily, striebornú a bronzovú, a stal sa najstarším medailistom na olympijských hrách od roku 1968.

Sedem krajín si utvorilo rekord


Čo sa týka tímových štatistík, americkí športovci vyhrali medailovú bilanciu krajín na OH 2020, čím obhájili svoje triumfy z Ria de Janeiro 2016 aj Londýna 2012. Až sedem krajín si utvorilo rekordy v počte získaných medailí na jedných olympijských hrách. Sú nimi Japonsko (58), Taliansko (40), Holandsko (36), Brazília (21), Nový Zéland (20), Turecko (13) a Taiwan (12). Celkovo si na olympijských hrách v Tokiu 2020 vybojovali medailu športovci z 94 rôznych národných olympijských výborov, čo je viac ako kedykoľvek predtým (predchádzajúci rekord: 87 v roku 2008).

Turkménsko, San Maríno a Burkina Faso si na OH v Tokiu vybojovali svoju prvú medailu v histórii. Polina Gurievová z Turkménska získala striebro vo vzpieraní, Alessandra Perilliová zo San Marína striebro aj bronz v streľbe (striebro s GianMarcom Bertim) a Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso bronz v atletike. San Maríno, ktoré má približne 34 000 obyvateľov, sa stalo najmenšou krajinou, ktorá získala olympijskú medailu.Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu
Zdroj: Webnoviny.sk - McKeonová získala na olympiáde v Tokiu sedem medailí a Dressel päť zlatých, tri krajiny majú historicky prvý kov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.