Utorok, 2. jún 2020
Polojasno  12,8 °C
Mimoriadne správy

Keňan Robert Keter vytvoril nový svetový rekord v cestnom behu na päť kilometrov

 Webnoviny  10. november 2019  77
Keňan Robert Keter vytvoril nový svetový rekord v cestnom behu na päť kilometrov

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Kenský vytrvalec Robert Keter utvoril vo francúzskom Lille svetový rekord v cestnom behu na 5 km časom 13:22 min, keď z predošlého maxima Švajčiara Juliena Wandersa stiahol 7 sekúnd. Organizátori očakávali útok na rekordný výkon, no neznámy Keter, ktorý bežal svoju prvú cestnú "päťku" v kariére, nepatril do okruhu kandidátov na historický zápis.

Favoriti boli juniorský vicemajster sveta na 5000 m Stanley Waithaka, juniorský svetový šampión v krose Milkesa Mengesha či víťaz OH mládeže 2014 Gilbert Kwemoi.

Keňan Keter rozhodol o svojom víťazstve krátko po 4. kilometri, keď na jeho zrýchlenie zvyšná trojica z vedúcej štvorčlennej skupiny už nezareagovala. Oficiálny svetový rekord v behu na 5 km na ceste eviduje Svetová atletika (predtým IAAF) od novembra 2017.

Viac k témam: svetový rekord
Zdroj: Webnoviny.sk - Keňan Robert Keter vytvoril nový svetový rekord v cestnom behu na päť kilometrov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.