Pondelok, 3. október 2022
Väčšinou jasno  9,4 °C
Mimoriadne správy

Haraus na paralympiáde získal bronz v obrovskom slalome, Slováci majú v curlingu na vozíku na dosah semifinále

 Webnoviny  10. marec 2022  60
Haraus na paralympiáde získal bronz v obrovskom slalome, Slováci majú v curlingu na vozíku na dosah semifinále

10.3.2022 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 10. marca, 10:04


Slovensko získalo na zimných paralympijských hrách v čínskom Pekingu ďalšiu medailu. Vo štvrtkovom obrovskom slalome sa o ňu postaral Miroslav Haraus, ktorý medzi zrakovo znevýhodnenými mužmi skončil tretí a vyjazdil si bronz.

S navádzačom Marošom Hudíkom mu patrila 3. priečka aj po prvom kole, v druhom si zisk medaily poistili agresívnou jazdou na hranici rizika. Na ZPH 2022 má Slovensko aktuálne bilanciu 3 - 0 - 1.

Kubačka zostal bez medaily


"Bolo náročné sa nastaviť na tieto preteky. Chcel som využiť číslo jeden na štarte a to mi aj v 1. kole vyšlo. V druhom kole sa v niektorých bránach tvorili jamy a ryhy, na to sme si museli dávať pozor," povedal po zisku bronzu Haraus, ktorý získal už šiestu paralympijskú medailu v kariére (1 - 1 - 4).

Bez medaily napokon zostal úplne nevidiaci Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová), ktorému po 1. kole patrila 5. pozícia a napokon obsadil 4. stupienok. Je to pre neho najlepší výsledok na ZPH, doterajším maximom pre neho bola 5. priečka v obrovskom slalome z Pjongčangu 2018. Jakub Krako (nav. Branislav Brozman) vo štvrtok nedokončil prvé kolo.

Prvú priečku obsadil Aigner


Zlato získal mladý Rakúšan Johannes Aigner, ktorý o 1,68 s. zdolal lídra po prvom kole a obhajcu najcennejšieho kovu v tejto disciplíne z Pjongčangu 2018 Taliana Giacoma Bertagnolliho. Tretí Haraus za víťazom zaostal o 5,58 s. a štvrtý Kubačka o 7,13 s.

Medzi stojacimi mužmi bol Martin France po prvom kole sedemnásty a v druhej desiatke sa udržal aj po druhej jazde, celkovo ho klasifikovali na 18. poste. V piatok 11.3. je v Jen-čchingu na programe obrovský slalom žien.

Slováci zdolali Švajčiarov


Slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku sú na prahu veľkého úspechu - účasti v semifinále na zimných paralympijských hrách. Slováci v čínskom Pekingu vo štvrtok ráno zdolali v základnej skupine po parádnom obrate Švajčiarov 8:6 a z deviatich duelov majú bilanciu šesť triumfov a tri prehry. Na čele hodnotenia sú Číňania so Švédmi (7-2), tretia priečka patrí Kanaďanom (7-3).

Tieto výbery už majú istotu semifinále. Slovenský tím je priebežne na 4. priečke a pred sebou má ešte večerný súboj proti Estóncom (12.35 h. SEČ). Na istotu postupu potrebujú Slováci zvíťaziť, postačí im však aj zaváhanie Lotyšov v súbojoch proti Britom alebo Číňanom.

V prvej polovici sa Slovákom nedarilo


Súboj Slovákov proti Švajčiarom sa niesol v znamení miernej prevahy Helvétov. Tí po štvrtom ende viedli 4:1 a po šiestom 6:3, no prišla siedma hra a v nej päťbodový zápis zverencov trénera Františka Pitoňáka. Tímy začali aj ôsmy end, no v jeho druhej polovici, keď už bol zjavný triumf slovenského výberu, si súperi podali roky a už ho nedohrávali.

"Neviem, či nám zodpovednosť zväzovala ruky, ale veľmi sa nám v prvej polovici nedarilo. Nejdeme teraz prepočítavať, sústredíme sa na posledný zápas," zhodnotil po súboji skip tímu SR Radoslav Ďuriš.

Viac k témam: ZPH Zimné paralympijské hry 2022 Peking
Zdroj: Webnoviny.sk - Haraus na paralympiáde získal bronz v obrovskom slalome, Slováci majú v curlingu na vozíku na dosah semifinále © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.