Pondelok, 26. júl 2021
Oblačno  23 °C
Mimoriadne správy

Hamilton upozornil na porušovanie ľudských práv v Bahrajne, neváhal prezentovať obete na okruhu v Sakhire

 Webnoviny  28. november 2020  80
Hamilton upozornil na porušovanie ľudských práv v Bahrajne, neváhal prezentovať obete na okruhu v Sakhire

28.11.2020 (Webnoviny.sk) - Ľudskoprávne organizácie oceňujú britského pilota motoristickej F1 Lewisa Hamiltona za jeho aktivity spojené s bojom proti porušovaniu základných ľudských práv a slobôd.

Stalo sa tak pred víkendovou Veľkou cenou Bahrajnu na okruhu v Sakhire. Šesťnásobný svetový šampión seriálu MS monopostov F1, ktorý už má aj istotu siedmeho titulu, dostal list od troch obetí z Bahrajnu a neváhal s prezentáciou ich prípadov na verejnosti.

Autori listov


List svetoznámemu športovcovi napísal aj Ali Al-Hajee, ktorý za organizáciu prodemokratických protestov strávil za mrežami sedem rokov, jeho cela pritom bola len 11 kilometrov od okruhu v Sakhire.

Autorkou druhého listu bola matka štyroch detí Najah Yusufová, ktorá po zverejnení príspevku na sociálnej sieti so žiadosťou o spravodlivosť putovala za mreže na tri roky.

Autorom tretieho listu bol Mohammed Ramadhan, ktorý v minulosti pracoval v Bahrajne v bezpečnostných zložkách a aktuálne čaká za mrežami na vykonanie rozsudku smrti. Všetci opísali svoje príbehy, ktoré boli viac ako nevšedné.

Dodržiavanie ľudských práv


"Dodržiavanie ľudských práv je veľkým problémom v mnohých častiach sveta. Myslím si, že naše športové odvetvie by v tomto smere malo vystupovať aktívnejšie. Nielen hovoriť o nejakej plánovanej činnosti, ale urobiť aj nejaké konkrétne činy," reagoval Hamilton.

Jeho slová potešili šéfa Bahrajnského inštitútu pre právo a demokraciu so sídlom v Londýne. "Z jeho strany ide o veľmi odvážne konanie, že dodržiavanie ľudských práv berie vážne a na potrebu konať upozornil vedenie F1," uviedol Sayed Ahmed Alwadaei.

"Teší ma, že sa k nemu dostali aspoň tri listy od obetí represií v Bahrajne. V krajine sú však stovky ďalších, ktorí sa do väzenia dostali za kritiku vlády," doplnil. Pod jeho vyhlásenie určené vedeniu F1 sa podpísalo ďalších 16 ľudskoprávnych organizácií z celého sveta.

Viac k témam: ochrana ľudských práv, porušovanie ľudských práv, Veľká cena Bahrajnu
Zdroj: Webnoviny.sk - Hamilton upozornil na porušovanie ľudských práv v Bahrajne, neváhal prezentovať obete na okruhu v Sakhire © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.