Piatok, 24. január 2020
Jasno  -2,5 °C
Mimoriadne správy

Foto: Slafkovský a Baláž víťazmi hlavných kategórií v ankete Kanoista roka 2018

 Webnoviny   5. december 2018  75
Foto: Slafkovský a Baláž víťazmi hlavných kategórií v ankete Kanoista roka 2018

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Alexander Slafkovský a Samuel Baláž sa stali víťazmi hlavných kategórií v ankete Kanoista roka 2018.

Ocenili ich v stredu počas slávnostného galavečera v Bratislave. Hodnotiaca slávnosť sa druhýkrát konala spoločne pre vodných slalomárov a rýchlostných kanoistov, keďže od januára 2017 fungujú Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode a Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky pod spoločnou vlajkou ako Slovenská kanoistika.

Kanoista Slafkovský sa v roku 2018 stal celkovým víťazom hodnotenia Svetového pohára vo vodnom slalome, na MS v Riu de Janeiro bol piaty medzi singlkanoistami, na svoje konto si pripísal 4. miesto na ME Prahe a štyrikrát skončil druhý v jednotlivých kolách SP.

Baláž hodnotí sezónu pozitívne


Spolu s Michalom Martikánom a Matejom Beňušom sa navyše stal majstrom sveta v súťaži hliadok 3x C1M. Rovnako ako pred rokom Slafkovský triumfoval aj v kategórii kanoista roka.

"Je to výsledok práce celého realizačného tímu s veľkou podporou zväzu, bez toho by to nešlo. Verím, že v blízkej budúcnosti sa dočkáme rekonštrukcie kanálov pre vodný slalom na Slovensku," povedal Slafkovský.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Kanoista roka 2018 – oceňovanie športovcov

Baláž bol členom úspešných posádok medzi pretekármi do 23 rokov aj seniormi. V "23-ke" bral zlato z MS v K4 na 500 m a v K2 na 1000 m, na ME bol členom víťaznej posádky v K4 na 500 m.

Medzi seniormi bol členom strieborných štvorkajakov na kilometrovej trati na MS aj ME. "Sezónu hodnotím veľmi pozitívne, dosiahli sme v nej super výsledky. Som veľmi vďačný za túto cenu, vôbec som to nečakal. Sám by som nič nedokázal, podiel na tom nesú aj ďalší chalani," povedal Baláž.

V minulosti vyšší počet medailí


Reprezentanti SR vo vodnom slalome v roku 2018 získali jedno zlato na MS a jedno striebro na ME, v oboch prípadoch išlo o hliadku kanoistov (Slafkovský, Beňuš a Martikán).

Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v Taliansku si Slovensko vybojovalo tri medaily (1 - 1 - 1) a na ME týchto kategórii v bratislavskom Čunove to bolo sedem cenných kovov (1 - 5 - 1).

V rýchlostnej kanoistike si z MS aj ME odviezli Slováci jedno striebro. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v bulharskom Plovdive to bolo päť medailí pre Slovensko (1 - 2 - 2) a na ME v Taliansku tiež päť cenných kovov (3 - 2 - 0).

"V minulosti sme síce boli zvyknutí na vyšší počet medailí, v roku 2018 sme aj tak dosiahli dobré výsledky. Verím, že s blížiacimi OH 2020 v Tokiu sa bude forma našich športovcov bude ešte zlepšovať," poznamenal prezident Slovenskej kanoistiky Ivan Cibák.

Výsledky - anketa Kanoista roka 2018  • prehľad ocenených v jednotlivých kategóriách:


Hlavná kategória


Športovec roka


vodný slalom: Alexander Slafkovský - celkový víťaz Svetového pohára, 5. miesto na MS, 4. miesto na ME, 4x 2. miesto v jednotlivých kolách SP

rýchlostná kanoistika: Samuel Baláž - 1. miesto na MS "23" v K4 na 500 m a K2 na 1000 m, 1. miesto na ME "23" v K4 na 500 m, 2. miesto na MS v K4 1000 m, 2. miesto na ME v K4 1000 mVýkon roka

vodný slalom: hliadka 3x C1M v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš za zlato na MS v Riu de Janeiro, čo bol ôsmy triumf na svetových šampionátoch v se?rii, celkovo desiaty

rýchlostná kanoistika: štvorkajak Samuel Baláž, Milan Fraňa, Csaba Zalka, Adam Botek - zlato na MS "23" v K4 na 500 m

Kanoistka roka


vodný slalom: Monika Škáchová a Soňa Stanovská
rýchlostná kanoistika: Lucia Valová

Kanoista roka


vodný slalom: Alexander Slafkovský
rýchlostná kanoistika: Matej Rusnák

Kajakárka roka


vodný slalom: Elena Kaliská
rýchlostná kanoistika: Ivana Mládková

Kajakár roka


vodný slalom: Jakub Grigar
rýchlostná kanoistika: Peter Gelle

Sieň slávy


vodný slalom: Anton Zerer (in memoriam)
rýchlostná kanoistika: Tibor Polakovič (in memoriam)

Tréner roka


vodný slalom: Stanislav Gejdoš (kouč Alexandra Slafkovského)
rýchlostná kanoistika: Radovan Šimočko (kouč Petra Gelleho a Ľubomíra Beňa, Miroslava Zaťka, Milana Fraňu)

Talent roka


vodný slalom: Emanuela Luknárová
rýchlostná kanoistika: Matúš Jedinák

Cena za prínos


vodný slalom: Ladislav Čepčiansky
rýchlostná kanoistika: Ján Kvašňovský

Mládežnícky tréner roka


vodný slalom: Miroslav Stanovský (kouč a otec Soni Stanovskej)
rýchlostná kanoistika: Ľubomír Hagara st (zverenci: Matúš Jedinák, Martin Hvojník, Martin Nemček, Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová)

Rozhodca roka


vodný slalom: Lucia Záhorská
rýchlostná kanoistika: Martin BielikViac k témam: Alexander Slafkovský, anketa Kanoista roka, Elena Kaliská, Ivana Mládková, Samuel Baláž
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slafkovský a Baláž víťazmi hlavných kategórií v ankete Kanoista roka 2018 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.