Nedeľa, 25. júl 2021
Oblačno  23,7 °C
Mimoriadne správy

Dramatické slalomové finále. Získa malý glóbus Vlhová, Shiffrinová alebo to bude premiéra Liensbergerovej?

 Webnoviny  19. marec 2021  80
Dramatické slalomové finále. Získa malý glóbus Vlhová, Shiffrinová alebo to bude premiéra Liensbergerovej?

19.3.2021 (Webnoviny.sk) - Pred záverečným víkendom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo švajčiarskom Lenzerheide zostali v ženskej kategórii už len dve nezodpovedané otázky. Kto získa slalomový glóbus a kto sa stane celkovou víťazkou Svetového pohára 2020/2021?

K obom týmto sezónnym privilégiám má momentálne najbližšie Slovenka Petra Vlhová. Do sobotňajšieho slalomu však bude vstupovať v inom mentálnom nastavení ako v nedeľu do záverečného "obráku" sezóny.

Dramatický boj o slalomový titul


Zatiaľ čo v súboji o veľký glóbus stačí 25-ročnej Liptáčke na zisk celkového prvenstva vo dvoch pretekoch získať dokopy 5 bodov, boj o slalomový titul sľubuje oveľa väčšiu drámu. V hre sú tri veľké mená v poradí Vlhová, Liensbergerová, Shiffrinová. Slovenka má pred Rakúšankou náskok 22 bodov a Rakúšanka pred Američankou 15 bodov.

Jasná favoritka neexistuje, ale základné počty sú z hľadiska Vlhovej zrejmé: Ak chce obhájiť malý glóbus, musí buď zvíťaziť alebo skončiť najhoršie druhá v prípade, že triumfovať bude Shiffrinová alebo Liensbergerová. Ak by zverenkyňa Livia Magoniho obsadila tretie miesto, glóbus by získala jedna z jej súperiek podľa toho, ktorá z nich by ovládla slalom.

Liensbergerová má veľké šance


Aj historické súvislosti sú v prípade tohto tria zaujímavé. Zatiaľ čo 26-ročná Shiffrinová je najlepšia slalomárka histórie a bojuje už o svoj siedmy malý glóbus v tejto najtočivejšej disciplíne, o pol roka mladšia Vlhová môže potvrdiť pozíciu najlepšej slalomárky ostatných dvoch sezón a 23-ročná Liensbergerová siaha po glóbusovej premiére.

Práve táto Rakúšanka však môže v Lenzerheide potvrdiť najlepšiu sezónu kariéry, keď v doterajších deviatich slalomoch SP bola len raz mimo pódia (v Jasnej na 4. mieste), v Cortine d'Ampezzo sa stala majsterkou sveta a pred necelým týždňom v Aare zažila víťaznú premiéru vo Svetovom pohári.

Ak Liensbergerová uspeje v trojsúboji s Vlhovou a Shiffrinovou, alpská veľmoc Rakúsko sa bude tešiť z prvého ženského slalomového glóbusu od roku 2012. Vtedy ho získala Marlies Schildová.

"Glóbus je blízko, ale zároveň ďaleko. Budem sa koncentrovať na seba a svoje jazdy a nie na konkurentky. Tlak necítim," skonštatovala Liensbergerová aj na portáli ORF.

Shiffrinová je opäť na vrchole


Shiffrinová síce v Cortine d'Ampezzo nezískala piaty titul majsterky sveta v slalome v neprerušenej sérii, ale víťazstvá v pretekoch SP vo Flachau a v Jasnej ju vrátili späť do absolútnej špičky po ťažkom medzisezónnom období s nedostatkom tréningových možností, zranením chrbta a súkromnej rodinnej traume po smrti otca.

"Už len to, že som vo finále Svetového pohára v tejto pozícii, môžem považovať za viac, ako som očakávala. V tejto sezóne mám za sebou veľa vecí, ktoré sa pokazili alebo úplne nevyšli podľa predstáv. Na druhej strane musím povedať, že niektoré súperky v tejto sezóne lyžovali lepšie ako v predchádzajúcich rokoch a konkurencia sa zvýšila," cituje Shiffrinovú olympijský portál NBC Sports.

Vlhovej stačí už len päť bodov


Ak Vlhová získa v sobotňajšom slalome potrebných 5 bodov, aby definitívne prekonala švajčiarsku rivalku Laru Gutovú-Behramiovú (stačiť jej bude na to aj 15. miesto), bude sa tešiť z historicky prvého veľkého glóbusu pre slovenského zjazdového lyžiara.

Zároveň bude môcť bez stresu nastúpiť do nedeľňajšieho obrovského slalomu, kde jej v priebežnom poradí patrí šiesta priečka. Za istých okolností však môže poskočiť aj na druhé miesto za už istú víťazku tejto disciplíny - Talianku Martu Bassinovú. Tá svoju premiéru s malým glóbusom spečatila už pred dvoma týždňami v Jasnej. Dosiaľ boli jej maximom v sezónnom hodnotení SP štvrté miesta z obrovského slalomu (2019/2020) a kombinácie (2017/2018).

Viac k témam: Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, zjazdové lyžovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Dramatické slalomové finále. Získa malý glóbus Vlhová, Shiffrinová alebo to bude premiéra Liensbergerovej? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.