Utorok, 4. október 2022
Jasno  8,8 °C
Mimoriadne správy

Do Banskej Bystrice už čoskoro dorazí oheň mieru, ktorý odštartuje najväčšie multišportové podujatie na Slovensku

 Webnoviny  31. máj 2022  49
Do Banskej Bystrice už čoskoro dorazí oheň mieru, ktorý odštartuje najväčšie multišportové podujatie na Slovensku

31.5.2022 (Webnoviny.sk) - Oheň mieru pre Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) Banská Bystrica 2022 sa v pondelok podvečer rozhorel v Ríme neďaleko oltára Ara Pacis, zasvätenému bohyni mieru Pax.

Ako informujú organizátori festivalu, oheň sa presunie do mesta pod Urpínom, odkiaľ ho v stredu (1. júna) v rámci ceremónie pri príležitosti Olympijského dňa rozpošlú do slovenských miest a obcí.

V dejisku EYOF sa potom naplno rozhorí 24. júla počas slávnostného otvorenia najväčšieho multišportového podujatia v histórii Slovenska.

Slovensko stojí na strane Ukrajiny


Slávnosť vyslania ohňa sa konala v Ríme 55 dní pred začiatkom EYOF 2022 pri oltári, ktorý dal postaviť cisár Augustus na oslavu mieru v celej Rímskej ríši.

Prezident Európskych olympijských výborov Spyros Capralos ešte pred slávnostným vyslaním ohňa na mierovú púť odovzdal v múzeu Ara Pacis prezidentovi Slovenského olympijského a športového výboru Antonovi Siekelovi i prezidentovi organizačného výboru EYOF 2022 Banská Bystrica a primátorovi mesta Jánovi Noskovi pozlátenú sochu olivovníka ako symbolu mieru a priateľstva.

Posolstvo Ohňa mieru pre EYOF nadobúda ešte väčší význam, keďže vo vojnovom konflikte na Ukrajine nič nenasvedčuje jeho koncu.

„Kríza zostáva v popredí záujmu nás všetkých a každý deň sa modlíme, aby sa mier čoskoro vrátil. Prostredníctvom športu môžeme a musíme naďalej ísť spoločnosti príkladom. V konečnom dôsledku nás budú definovať naše činy a ja som hrdý na to, ako sa európska olympijská rodina a najmä Slovensko pevne postavili na stranu solidarity s Ukrajinou,“ uviedol Capralos.

Oheň pripomína olympijské hodnoty


Pondelkové vyslanie ohňa na cestu do Banskej Bystrice je pre celú Európu posolstvom, že prostredníctvom športu sa môžu jej obyvatelia naučiť žiť v mieri a bratstve a zabezpečiť lepší zajtrajšok pre mládež.

"Je pripomenutím, že sa blížime do záverečného finišu pred začiatkom tohto multišportového podujatia. Oheň sa po tejto ceremónii vydáva na púť po mestách a obciach našej krajiny, aby pripomenul nielen blížiaci sa EYOF v Banskej Bystrici, ale aj olympijské hodnoty a myšlienky mieru a bratstva,“ dodal prezidenta SOŠV Siekel.

EYOF Banská Bystrica 2022 sa uskutoční od 24. do 30. júla 2022. Na stredné Slovensko pricestuje takmer 3 000 účastníkov zo 48 európskych krajín, ktorí budú súťažiť v desiatich športoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Európsky olympijský festival mládeže EYOF, Olympijský oheň
Zdroj: Webnoviny.sk - Do Banskej Bystrice už čoskoro dorazí oheň mieru, ktorý odštartuje najväčšie multišportové podujatie na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.