Pondelok, 4. máj 2026
Mimoriadne správy
- Spojené emiráty odsúdili útok dronmi na svoj ropný tanker: Revolučné gardy sú piráti
- Španielska polícia zadržala rekordnú zásielku kokaínu, môže ísť až o 40 ton
- Irán údajne zasiahol raketami americkú vojenskú loď. Washington informácie oficiálne poprel
- USA by sa už mali spamätať. Prehnané požiadavky blokujú dohodu o ukončení vojny, vyhlásil Teherán
- Švédsky súd poslal muža na doživotie za vojnové zločiny spáchané v Sýrii
Bývalý ruský výsadkár zdolal ôsmu najvyššiu horu sveta. Nič zvláštne? Dokázal to bez nôh
Webnoviny 16. október 2021 575
16.10.2021 (Webnoviny.sk) - Zdolať osemtisícový vrchol v Himalájach je pre obyčajného smrteľníka takmer nemožné. Dosiahnuť to však bez pomoci nôh je priam nadľudský výkon. Ruskému horolezcovi Rustamovi Nabijevovi sa to podarilo.
Začiatkom októbra vyliezol na ôsmu najvyššiu horu sveta Manaslu (8163 m), hoci v roku 2015 prišiel ako výsadkár pri nehode s padákom o obe nohy.
Vladni zdolal Elbrus
Nabievov trek v Nepále trval 34 dní a napokon sa skončil úspešne aj vďaka pomoci piatich šerpov. Dopredu sa 29-ročný bojovník posúval pomocou rúk, výškové rozdiely prekonával na lane, na ktorom ho istili jeho spolulezci.
Vlani zdolal najvyšší ruský vrch Elbrus na Kaukaze, ktorý sa týči do výšky 5642 m a práve vtedy sa v jeho hlave zrodila myšlienka zaútočiť na niektorú z osemtisícoviek. Voľba padla na Manaslu v Nepálskych Himalájach.
Na konci sa cítil ako zbitý
"Chcel som tým ukázať, že v živote je možné všetko, ak ste odhodlaný to podstúpiť. Na konci som sa cítil ako zbitý človek po náročnej fyzickej práci, ale oplatilo sa to. Musel som to dokončiť kvôli všetkým ľuďom, ktorí môj pokus sledovali," uviedol Nabiev pre televíziu Russia 24, cituje ho web theweek.com.
Pár dní po svojom vrcholnom výkone v Himalájach otec dvoch detí dodal: "Veľa som premýšľal o tom, čo som dosiahol. A dospel som k záveru, že som podal neuveriteľný výkon. Hlboko vo vnútri tomu stále nemôžem uveriť.“
Viac k témam: Himaláje, Horolezec, Manaslu
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý ruský výsadkár zdolal ôsmu najvyššiu horu sveta. Nič zvláštne? Dokázal to bez nôh © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Najväčšia horehronská hojdačka sa zrútila, keď na nej boli traja ľudia. Zasahoval aj záchranársky vrtuľník
Fico v podpore vstupu Ukrajiny do EÚ nevidí nič zlé, Danka žiada o rešpektovanie iného názoru
Top foto dňa (1. máj 2026): Protesty 1. mája, konské dostihy, festival kreolských rebier a víťazstvá