Streda, 28. september 2022
Oblačno  12,3 °C
Mimoriadne správy

Bavorsko už nebude držať spisy o masakri na OH 1972 v Mníchove „pod pokrievkou“, rozhodlo sa ich zverejniť

 Webnoviny   2. jún 2022  52
Bavorsko už nebude držať spisy o masakri na OH 1972 v Mníchove „pod pokrievkou“, rozhodlo sa ich zverejniť

2.6.2022 (Webnoviny.sk) - Úrady v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko oznámili, že zverejnia všetky dosiaľ nezverejnené záznamy o útoku, ktorý sa stal počas olympijských hier v Mníchove v roku 1972. Udialo sa tak po kritike zo strany príbuzných 11 izraelských športovcov a trénerov, ktorí tam vtedy zomreli.

Spisy už nebudú skrývať


Najvyšší bavorský bezpečnostný predstaviteľ Joachim Herrmann vo štvrtok povedal, že Bavorsko už nebude držať „pod pokrievkou“ žiadne spisy, ale pripustil, že niektoré dôverné záznamy môžu stále uchovávať federálne úrady.

Nevydarená záchranná akcia


Pri útoku z 5. septembra 1972 počas spomenutých OH v Mníchove zahynulo jedenásť členov izraelského atletického tímu a jeden nemecký policajt. Incident spáchala palestínska teroristická skupina Čierny september. Jej príslušníci preliezli nestrážený plot olympijskej dediny, vtrhli do budovy, v ktorej bol izraelský tím a zajali jeho členov ako rukojemníkov.

Piati izraelskí atléti, šiesti tréneri a jeden nemecký policajt zomreli počas nevydarenej záchrannej akcie. Palestínski útočníci žiadali prepustiť väzňov zadržiavaných v Izraeli a dvoch nemeckých ľavicových extrémistov väznených v Nemecku.

Viac k témam: Olympijské hry, Útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Bavorsko už nebude držať spisy o masakri na OH 1972 v Mníchove „pod pokrievkou“, rozhodlo sa ich zverejniť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.