Pondelok, 27. september 2021
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Americký súboj na olympiáde v Tokiu priniesol svetový rekord, McLaughlinová je ako Warholm

 Webnoviny   4. august 2021  48
Americký súboj na olympiáde v Tokiu priniesol svetový rekord, McLaughlinová je ako Warholm

4.8.2021 (Webnoviny.sk) - Po famóznom výkone Nóra Karstena Warholma padol o deň neskôr svetový rekord aj v ženskom behu na 400 m cez prekážky na olympijských hrách v Tokiu.

Zo súboja favorizovaných Američaniek vyšla víťazne Sydney McLaughlinová, ktorá dosiahla víťazný čas 51,46 s. Krajanku a obhajkyňu zlatej medaily z Ria de Janeiro 2016 Dalilah Muhammadovú zdolala o 12 stotín sekundy.

Oba tieto výkony znamenajú výrazné prekonanie dosiaľ platného svetového rekordu v podaní McLaughlinovej (51,90) z júnovej olympijskej kvalifikácie amerických atlétov v Eugene.

McLaughlinová spočiatku mierne zaostávala


Bronz si v Tokiu vybehala najlepšia Európanka Holanďanka Femke Bolová výkonom 52,03 s. Ide o nový európsky rekord.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)


Dvadsaťjedenročná McLaughlinová spočiatku vo finále mierne zaostávala za o 10 rokov staršou krajankou Muhammadovou,Tá viedla v úvodných 300 metroch a ešte aj poslednú desiatu prekážku prekonala s minimálnym náskokom pred McLaughlinovou.

Online prenos (minúta po minúte)


Lenže v záverečnej rovinke úradujúca svetová rekordérka ešte zvýšila tempo a v cieli mala drobný náskok pred skúsenejšou krajankou.

Najrýchlejšia štvorstovka v histórii


Ženský najdlhší šprint nad prekážkami sa bežal na olympijských hrách po desiaty raz, premiéru mal na OH 1984 v Los Angeles, kde triumfovala Maročanka Nawal El Moutawakelová. Aktuálne ženské preteky v Tokiu rovnako ako deň predtým u mužov boli najrýchlejšie v histórii.

"Som unesená z toho, čo sa stalo. Boli to úžasné preteky. Som veľmi vďačná, že môžem byť v Tokiu, reprezentovať svoju krajinu a oslavovať výnimočný úspech. Videla som Dalilah ako beží predo mnou a neustále som si opakovala 'Bež svoje preteky.' Všetko dôležité sa začne až po siedmej prekážke. Po nej som išla do toho naplno. Je to o viere v moje tréningové metódy, môjho trénera a najmä treba si veriť počas celej trate," skonštatovala víťazná McLaughlinová.Jej strieborná krajanka Muhammadová podotkla: "Všetci sa ma budú pýtať, či som šťastná, že mám medailu alebo nešťastná z toho, že nie je zlatá. Nejde však primárne o tento druh pocitov. Mám za sebou úžasný rok, v ktorom som si zlepšila osobný rekord až na 51,58 s a to je absolútne skvelé."V Tokiu už tri svetové rekordy


Muhammadová sa pristavila aj pri fakte, že bola súčasťou historicky najrýchlejšej štvorstovky nad prekážkami.


"Všetky tri medailistky by sme svojimi časmi vyhrali akúkoľvek olympiádu v akomkoľvek roku. Som náležite hrdá na to, že som súčasť histórie a ešte viac hrdá na svoju tímovú kolegyňu Sydney. Dve Američanky máme zlato a striebro, takže z tohto pohľadu som naozaj šťastná," dodala Muhammadová.Atletické súťaže na OH 2020 priniesli už tri svetové rekordy. Okrem spomenutých rekordných časov nad mužskými aj ženskými prekážkami na 400 m sa o prekonanie svetového maxima postarala aj Venezuelčanka Yulimar Rojasová v trojskoku žien. Dosiahla 15,67 m a 26 rokov starý svetový rekord Ukrajinky Inessy Kravecovej prekonala o 17 cm.Viac k témam: atletika - Letná olympiáda v Tokiu 2020/2021, LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu, svetový rekord
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký súboj na olympiáde v Tokiu priniesol svetový rekord, McLaughlinová je ako Warholm © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.