Streda, 21. február 2024
Slabý dážď  2,5 °C
Mimoriadne správy

Žilinka protestuje proti tvrdeniu, že cez paragraf 363 Trestného poriadku chráni „smeráckych ľudí“

 Webnoviny   9. január 2024  80  
Žilinka protestuje proti tvrdeniu, že cez paragraf 363 Trestného poriadku chráni „smeráckych ľudí“

9.1.2024 (SITA.sk) - Výrok opozičnej poslankyne Lucia Plavákovej (Progresívne Slovensko), že generálny prokurátor Maroš Žilinka presadzuje koncept zabezpečovania beztrestnosti „smeráckych ľudí“ cez paragraf 363 Trestného poriadku je neslýchaná nehoráznosť a bezprecedentný útok na generálneho prokurátora. Žilinka to uviedol na sociálnej sieti.

Vyhlásenia Plavákovej


„Tvrdenia poslankyne Národnej rady SR nie sú ničím iným, ako hrubým očierňovaním generálneho prokurátora SR a v konečnom dôsledku aj urážkou všetkých prokurátorov Generálnej prokuratúry SR podieľajúcich sa na vybavovaní agendy „paragrafu 363“ v očiach verejnosti, ktoré negatívne zasahujú do vnímania dôveryhodnosti a dobrej povesti prokuratúry SR,“ vyhlásil Žilinka.

Ako ďalej zdôraznil, vždy presadzoval a bude presadzovať ochranu zákonnosti a dôrazne odmieta spájanie jeho osoby s ktoroukoľvek skupinou politikov.

Ochrana zákonnosti v prípravnom konaní


Účelom rozhodovania podľa paragrafu 363 Trestného poriadku je podľa generálneho prokurátora ochrana zákonnosti v prípravnom konaní, ktorá napĺňa pozitívny záväzok štátu viesť trestné stíhania, ktoré spĺňajú požiadavku zákona.

„Za každým rozhodnutím si plne stojím a vždy obsahovalo také odôvodnenie, ktoré poskytovalo odpovede na všetky skutkovo a právne významné otázky. Zdôrazňujem, že žiadne rozhodnutie nebolo ovplyvnené osobným statusom, zmýšľaním alebo postavením osôb, ktorých sa týkalo, a jediným kritériom bolo zistenie, či rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol zásadným spôsobom porušený zákon,“ dodal Žilinka.


Poslankyňa a členka Ústavnoprávneho výboru NR SR Lucia Plaváková v parlamentnej rozprave k novelizácii Trestného zákona uviedla, že Úrad špeciálnej prokuratúry presadzuje koncept stíhania a odsúdenia ľudí, ktorí spáchajú korupčnú alebo inú ekonomickú trestnú činnosť, a to bez ohľadu na to, či ide o ľudí blízkych vláde alebo samotných politikov.

Na druhej strane podľa nej „generálny prokurátor Maroš Žilinka presadzuje koncept zabezpečovania beztrestnosti „smeráckych ľudí“ cez paragraf 363“. Taktiež na adresu Žilinku povedala, že „poslušne uplatňuje paragraf 363, aby pomohol Vašim (koaličným, pozn. SITA) ľuďom“.Viac k témam: Generálny prokurátor SR, Novela Trestného zákona, Opozícia, Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: SITA.sk - Žilinka protestuje proti tvrdeniu, že cez paragraf 363 Trestného poriadku chráni „smeráckych ľudí“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.