Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Žilinka preskúmal postup prokurátorky v prípade kňaza stíhaného pre zneužívanie, nebol v súlade so zákonom
Webnoviny 16. august 2022 546
16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Generálny prokurátor Maroš Žilinka preskúmal postup námestníčky Okresnej prokurátorky v Dolnom Kubíne v prípade kňaza stíhaného za pokračovací zločin sexuálneho zneužívania a dospel k záveru, že nebol v súlade so zákonom.
Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, prokurátorka postupom pri výkone dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní nezabezpečila náležité zistenie skutkového stavu veci, získané dôkazy nesprávne vyhodnotila a aj v dôsledku toho nesprávne a neúplne kvalifikovala skutok.
Dlhodobé zneužívanie maloletej
Miernejšie právne posúdenie, tzv. podkvalifikovanie stíhaného skutku, malo následne za následok uloženie podmienečného trestu odňatia slobody nezodpovedajúcemu okolnostiam prípadu, keďže išlo o dlhodobé zneužívanie maloletej.
Na tejto skutočnosti nemôže podľa generálneho prokurátora zmeniť nič ani fakt, že v konečnom dôsledku schválil dohodu o vine a treste uzavretú medzi obvineným a námestníčkou okresnej prokurátorky sudca Okresného súdu Dolný Kubín.
„Zistené reťazenie pochybení v danom prípade je takého charakteru, že ho nie je možné tolerovať a bude mať personálnu konzekvenciu,“ uviedol Skladan. Krajskému prokurátorovi v Žiline generálny prokurátor zároveň uložil povinnosť prijať účinné opatrenia, aby k podobným porušeniam zákonnosti v budúcnosti nedošlo.
Previerka zákonnosti postupu
„Zároveň generálny prokurátor uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry SR vykonať previerku zákonnosti postupu prokurátorov v obvode Krajskej prokuratúry Žilina v konaní o dohode o vine a treste,“ dodal hovorca.
Okresný súd Dolný Kubín 28. júna schválil dohodu o vine a treste a stíhanému kňazovi Františkovi Ondrekovi uložil trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky. Dôvodom bolo niekoľkoročné zneužívanie dievčaťa od 13 rokov jej veku.
Viac k témam: Generálny prokurátor, Kňaz, Sexuálne zneužitie
Zdroj: Webnoviny.sk - Žilinka preskúmal postup prokurátorky v prípade kňaza stíhaného pre zneužívanie, nebol v súlade so zákonom © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
V Záhrebe protestovali tisícky ľudí, požadovali vyššie mzdy aj dôchodky
Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane