Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Žilinka pred poslancami bránil výber médií na tlačovku a označil sa za otroka zákona (video)
10.9.2021 (Webnoviny.sk) - Nemám sa za čo ospravedlňovať, nemám sa za čo hanbiť, že by som verejnosť ukrátil na informáciách. Na rokovaní mediálneho výboru parlamentu to v piatok povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka a poslancom vysvetľoval, prečo sa minulý týždeň na jeho tlačové vyhlásenie dostali vybrané médiá.
Do budovy generálnej prokuratúry nepustili novinárov z Denníka N, denníka Sme a portálu Aktuality. Žilinka tvrdil, že to nedovolili priestorové možnosti. Odmietol, že by sa prokuratúra dopustila porušenia zákona. Vyhlásil, že je „otrokom“ zákona.
Poslanci prijali uznesenie
Poslanci na výbore prijali uznesenie, ktorým vyzvali generálnu prokuratúru na otvorenú a transparentnú komunikáciu s verejnosťou, na dodržiavanie tlačového zákona a princípu rovnakého zaobchádzania s novinármi.
Na minulotýždňovom vyhlásení Žilinka a jeho námestník Jozef Kandera vysvetľovali zrušenie obvinenia voči bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, Ľubomírovi Arpášovi, Dane Arpášovej a tiež právnikovi Zoroslavovi K.
Čudoval sa reakciám
Žilinka poslancom povedal, že o spomínaných rozhodnutiach generálna prokuratúra informovala nadštandardne. V prvotnej informácii uviedla dôvody a neskôr na svojej webovej stránke zverejnila anonymizované uznesenie.
Na tlačové vyhlásenie pozvala generálna prokuratúra štyri televízie s celoslovenskou pôsobnosťou, pričom jedna robila priamy prenos a dve tlačové agentúry. „Čudujem sa, že to vzbudilo také reakcie,“ povedal Žilinka s tým, že aj v minulosti bol zvolený podobný formát dva alebo tri razy a nikto proti tomu nenamietal.
Nechcel dať prísľub
Generálny prokurátor čelil otázke, či môže dať do budúcnosti prísľub, že sa niečo podobné nebude opakovať. Odpovedal, že nemá dôvod nejaký prísľub dávať. Poznamenal však, že ak prokuratúra usporiada tlačovú konferenciu, bude hľadať väčšie priestory.
Poslankyňa Monika Kozelová (OĽaNO) uviedla, že „ide o tú formu, akou ste odpálili ostatných“. Dodala, že poslanci „nechcú zle“ Žilinkovi, len mu chcú vysvetliť, aby sa to v budúcnosti nestávalo. Ďalší poslanec Jozef Pročko (OĽaNO) generálnemu prokurátorovi povedal, že urobil chybu a mal by sa znej poučiť. Poslanec Róbert Halák (OĽaNO) sa ospravedlnil všetkým novinárom.
Politická šikana Žilinku
Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Kollára je kľúčová dôvera verejnosti a v tejto súvislosti nie je ani tak dôležité, čo sa robí, ale ako sa to javí. Žilinka tvrdil, že nehrá pozičné hry a pre neho je dôležité, čo robí, a nie ako sa veci javia.
Nezaradená poslankyňa Ľubica Laššáková (Hlas-SD) povedala, že ide o politickú šikanu Žilinku. Spýtala sa, či si výbor predvolá aj ministra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý „nadával novinárom do „skorumpovancov“. „Toto zasadnutie je iba divadlom, aby sa politicky šikanoval generálny prokurátor,“ uviedla. Poslanec Pročko zareagoval, že výbor nerieši politiku, kým ona naháňa politické body.
Viac k témam: Výbor NR SR pre kultúru a médiá
Zdroj: Webnoviny.sk - Žilinka pred poslancami bránil výber médií na tlačovku a označil sa za otroka zákona (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Európsky vlak dorazil do Bratislavy
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov
Slovensko môže stratiť miliardy eur na rozvoj východu, vláda podľa SaS pre ľudí nič nerobí – VIDEO