Streda, 21. február 2024
Zamračené  3,1 °C
Mimoriadne správy

Žilinka odmieta, že by téma reedukačných centier slúžila na prekrytie aktivít proti právnemu štátu

 Webnoviny  24. január 2024  85  
Žilinka odmieta, že by téma reedukačných centier slúžila na prekrytie aktivít proti právnemu štátu

24.1.2024 (SITA.sk) - Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta tvrdenia, že téma situácie v reedukačných centrách slúži na prekrytie aktivít proti právnemu štátu. Ako napísal na sociálnej sieti, ide o absurdnú konšpiráciu.

Zhodnotenie o stave zákonnosti v reedukačných centrách je podľa generálneho prokurátora prvým výsledkom riadiacich aktov prijatých po jeho nástupe do funkcie. Ide pritom podľa neho o systémovú zmenu prístupu prokuratúry k výkonu dozoru nad zákonnosťou v miestach, akými sú aj reedukačné centrá.

„Príprava a realizácia takého komplexného zhodnotenia zákonnosti je dlhodobý proces. O zaradení úlohy vykonať zhodnotenie som rozhodol v novembri 2022 s lehotou na predloženie zhodnotenia do 1. decembra 2023, previerky boli vykonané v priebehu roka 2023 a len veľmi ťažko som v tom čase mohol predpokladať zistenie takého rozsiahleho porušovania práv detí, pričom zhodnotenie bolo zverejnené už 15. januára 2024," zdôraznil Žilinka. Doplnil, že pre mimoriadnu vážnosť poznatkov ihneď zvolal multilaterálne pracovné stretnutie dotknutých a zodpovedných orgánov verejnej moci.


Generálny prokurátor Maroš Žilinka požiadal predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) o vystúpenie v pléne Národnej rady. Dôvodom sú vážne a rozsiahle poznatky o porušovaní práv maloletých v špeciálnych zariadeniach. Žilinka predsedovi parlamentu zároveň doručil materiál „Zhodnotenie Generálnej prokuratúry SR o stave zákonnosti v reedukačných centrách“.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semViac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor, práva detí, Predseda parlamentu, reedukačné centrum
Zdroj: SITA.sk - Žilinka odmieta, že by téma reedukačných centier slúžila na prekrytie aktivít proti právnemu štátu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.