Nedeľa, 27. september 2020
Slnečno  12,8 °C
Mimoriadne správy

Za ľudí podáva trestné oznámenie na Pellegrini za zneužitie právomocí verejného činiteľa

 Webnoviny  13. február 2020  36
Za ľudí podáva trestné oznámenie na Pellegrini za zneužitie právomocí verejného činiteľa

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku podáva trestné oznámenie na premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Po podaní trestného oznámenia na Generálnej prokuratúre SR to povedal podpredseda strany Juraj Šeliga.

Tisíce eur občianskemu združeniu


Dôvodom je, že predseda vlády venoval 50-tisíc eur občianskemu združeniu Slovenka, pričom polovica z tejto sumy má ísť zo štátneho grantu na propagáciu istého podujatia.

Časopis Slovenka, ktorého vydavateľkou je predsedníčka spomínaného občianskeho združenia, vo svojom minulotýždňovom čísle zverejnil s premiérom rozhovor na štyroch stranách. V stredu 12. februára na to upozornila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

„Peter Pellegrini si robí reklamu za štátne peniaze. Mohol by si prestať myslieť, že predseda vlády môže rozdávať len tak peniaze, aby mu niekde vyšiel rozhovor,“ povedal Šeliga. Zároveň dodal, že spomínaný rozhovor je PR článok predsedu vlády, keďže tam nie je jediná kritická otázka na jeho osobu.

O dotácii vraj rozhodli už v decembri


Spomínané občianske združenie vedie vydavateľka časopisu Slovenka Mária Reháková a Mária Miková, ktorá je šéfredaktorkou časopisu a spoluautorkou rozhovoru s premiérom.

„Neuveriteľných 25-tisíc, teda polovica z tohto štátneho grantu, má ísť podľa rozpočtu na propagáciu podujatia. A podľa zmluvy tá celá pôjde do samotnej Slovenky a jej sesterských médií z Rehákovej vydavateľstva. Celostranová reklama na podujatie je aj v aktuálnom čísle časopisu. Inými slovami, Pellegrini poslal 25-tisíc eur zo štátneho rovno do vrecka vydavateľa Slovenky. Z rezervy, ktorá má slúžiť na krízové účely,“ zdôraznila TIS.

Redakcia Slovenky na otázky o pôvode rozhovoru mimovládke neodpovedala. Podľa hovorkyne predsedu vlády Patrície Macíkovej išlo o „štandardný rozhovor, nebol platený a nijako nesúvisí s udelením dotácie". Premiér vraj o dotácii rozhodol už v decembri a urobil tak aj v minulosti.

Viac k témam: predseda strany Za ľudí, premiér Slovenskej republiky, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Za ľudí podáva trestné oznámenie na Pellegrini za zneužitie právomocí verejného činiteľa © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.