Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
6.2.2024 (SITA.sk) - Mesto Vysoké Tatry už dlhodobo pracuje na odstraňovaní vizuálneho smogu, predovšetkým reklám pri cestách.
V tomto smere už podľa primátora Jozefa Štefaňáka vynaložilo úsilie i náklady na odstránenie desiatok takýchto plôch. Z verejných priestorov miznú i tie, ku ktorým sa nikto nehlásil.
Písomná výzva
Vizuálny smog v podobe reklám či bannerov je podľa Štefaňáka problém, ktorý trápi nielen Vysoké Tatry, ale aj celé Slovensko. Nielenže znižujú pozornosť vodičov, ale taktiež narúšajú estetiku prostredia, v prípade Vysokých Tatier aj jedinečného mesta na území Tatranského národného parku.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Odstraňovanie vizuálneho smogu vo Vysokých Tatrách (fotografie)
Z tohto dôvodu prikročila samospráva k riešeniu. „Majiteľom reklám rozmiestnených vo verejných priestoroch sme doručili písomnú výzvu na odstránenie. V prípade, že nereagovali, mestská polícia v spolupráci s majetkovým oddelením začala na lokalitách vo vlastníctve mesta s ich odstraňovaním," vysvetlil primátor.
Vyzdvihnutie za poplatok
Reklamné plochy, ku ktorým sa nikto nehlásil, budú podľa jeho slov uskladnené v priestoroch verejnoprospešných služieb.
Ich majitelia si ich budú môcť vyzdvihnúť za poplatok v stanovených časoch. „Čakali sme na potrebné povolenia a v piatok budeme pokračovať v úseku medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Poprosil by som všetkých, ktorí nemajú reklamy oficiálne, aby ich radšej odstránili, avizoval Štefaňák.
Podľa náčelníka mestskej polície Mariána Nedorosta je v tomto smere dôležité prijať zmenu všeobecne záväzného nariadenia, spolupracovať s obyvateľmi a komunikovať s prevádzkovateľmi. Tým by sa podľa neho mal vytvoriť vhodný priestor na reklamu, avšak v súlade s územným plánom a s citom pre estetiku.
Mestu sa doteraz podarilo odstrániť viac než 30 ilegálnych pútačov aj vďaka spolupráci so Správou Tatranského národného parku (TANAP) a Správou a údržbou ciest Prešovského samosprávneho kraja. Samospráva zdôrazňuje, že vizuálny smog do Tatier nepatrí.
Za zbytočné označila aj mnohé navádzacie šípky pri cestách, keďže takmer všetci vodiči už využívajú vlastnú navigáciu.
Viac k témam: primátor Vysokých Tatier, Vizuálny smog
Zdroj: SITA.sk - Z Tatier postupne miznú reklamy pri cestách (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov