Streda, 28. február 2024
Oblačno  4,9 °C
Mimoriadne správy

Výnimočný rok pre Trnavu, počet obyvateľov prvýkrát po dlhých rokoch mierne stúpol

 Webnoviny  31. december 2023  71  
Výnimočný rok pre Trnavu, počet obyvateľov prvýkrát po dlhých rokoch mierne stúpol

31.12.2023 (SITA.sk) - Trnava má za sebou výnimočný rok, prvýkrát po troch desaťročiach počet obyvateľov mesta neklesol. Na konci roku 2023 je v Trnave evidovaných viac ako 62 500 obyvateľov, pred rokom ich bolo zhruba o 120 menej. Už v prvom polroku sa pokles zastavil, v druhom polroku počet obyvateľov mierne stúpol.

Pokles počtu evidovaných obyvateľov


Po roku 1989 výraznejší pokles počtu obyvateľov Trnavy spôsobilo odčlenenie mestských častí Hrnčiaroviec nad Parnou a Bieleho Kostola, z ktorých sa opäť stali samostatné obce. Pokles počtu evidovaných obyvateľov aj potom pokračoval ďalej, napriek tomu, že v meste pribúdali nové byty.

Trnava mala v roku 1989 približne 72-tisíc obyvateľov, v roku 2006 ešte viac ako 67-tisíc obyvateľov.

Klesnutie pod hranicu 63 000


V roku 2014 už ich počet klesol pod hranicu 64-tisíc. Pred dvoma rokmi počet obyvateľov prihlásených na pobyt klesol pod hranicu 63 000.

Evidencia obyvateľov nezachytáva ľudí, ktorí v meste žijú, ale z rôznych dôvodov sa neprihlásili na pobyt. Samospráva mesta dostáva od štátu peniaze z podielových daní len na obyvateľov prihlásených na pobyt.

Viac k témam: Byty, Počet obyvateľov, podielové dane
Zdroj: SITA.sk - Výnimočný rok pre Trnavu, počet obyvateľov prvýkrát po dlhých rokoch mierne stúpol © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.