Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Voliť v predčasných voľbách sa chystajú aj väzni, k urnám ich chce prísť vyše 1700
28.9.2023 (SITA.sk) - O hlasovanie v nadchádzajúcich parlamentných voľbách prejavilo záujem 1737 obvinených a odsúdených. Ako ďalej uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská, na voľbách sa môže zúčastniť väznená osoba s trvalým pobytom na Slovensku, ktorá v deň volieb dovŕšila 18 rokov a nemá prekážku práva voliť.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Voliť môže väznená osoba s hlasovacím preukazom alebo bez hlasovacieho preukazu, ak sa miesto výkonu väzby alebo výkonu trest odňatia slobody nachádza v územnom obvode volebného okrsku miesta trvalého pobytu.
„Príslušné ústavy vopred zabezpečili, aby obvinení a odsúdení boli v dostatočnom časovom predstihu písomne informovaní o konaní volieb, spôsobe a práve voliť. V deň volieb, t. j. v sobotu 30. septembra, budú pred členov okrskovej volebnej komisie predvedení obvinení a odsúdení, ktorí prejavia záujem hlasovať," povedala Kacvinská.
Väznené osoby podľa nej môžu svoj hlas odovzdať do prenosnej volebnej schránky. „Pri výkone volebného práva obvineným a odsúdeným je nevyhnutné zabezpečiť účel väzby a účel výkonu trestu odňatia slobody a bezpečnosť zúčastnených osôb," doplnila hovorkyňa.
K dnešnému dňu (28. septembra, pozn. SITA) sa v slovenských väzenských ústavoch nachádza celkom 1 467 obvinených a 8 518 odsúdených, teda celkovo 9 985 osôb. Z celkového počtu väznených je 26 obvinených mladistvých, 31 odsúdených mladistvých a 483 cudzincov, ktorí nemajú volebné právo.
Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Väzni
Zdroj: SITA.sk - Voliť v predčasných voľbách sa chystajú aj väzni, k urnám ich chce prísť vyše 1700 © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Bolo by to veľmi nerozumné, varoval európske krajiny pred odvetnými clami minister financií USA
Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO