Nedeľa, 17. január 2021
Malá oblačnosť  -7,4 °C
Mimoriadne správy

Voda zaplavila na Liptove viacero domov a cesty pokrylo bahno, hasiči hlásia desiatky výjazdov (foto)

 Webnoviny  27. jún 2020  81
Voda zaplavila na Liptove viacero domov a cesty pokrylo bahno, hasiči hlásia desiatky výjazdov (foto)

27.6.2020 (Webnoviny.sk) - V súvislosti s prívalovým dažďom, ktorý zasiahol územie Slovenska, uskutočnili hasiči doposiaľ takmer 60 výjazdov. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Najvážnejšia situácia je podľa jej slov v Žilinskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná v 24 prípadoch.

„V Trnavskom a Prešovskom kraji boli príslušníci privolaní k desiatim udalostiam a v Košickom kraji zasahovali v súvislosti s intenzívnym dažďom deväťkrát," priblížila Križanová. Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených cestných komunikácii, pivníc a priestorov rodinných domov a pri odstraňovaní popadaných stromov z ciest, striech a elektrických vedení.

Silný prívalový dážď včera skomplikoval život obyvateľov viacerých obcí na Liptove. V priebehu 24 hodín na niektorých miestach napršalo viac ako 90 milimetrov zrážok, najvážnejšia situácia bola v obci Liptovské Sliače, kde sa ešte pred polnocou miestny potok vylial z koryta a zaplavil hlavnú cestu a viacero rodinných domov.

Motoristi hlásili komplikácie na hlavnej ceste I/18 z Ružomberka do Liptovského Mikuláša, vodou a bahnom boli zaplavené cesty nielen v Liptovských Sliačoch, ale aj Liptovskej Lužnej, Liptovskej Osade a ružomberskej miestnej časti Biely Potok.

Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Jaroslava Kapusniaka si prívalové dažde na území Žilinského kraja vyžiadali 24 hasičských zásahov a v akcii bolo spolu 180 hasičov.

Hladiny viacerých vodných tokov po polnoci kulminovali a prekračovali hranice prvého či druhého stupňa povodňovej aktivity. Rieka Revúca v obci Podsuchá napríklad v priebehu piatka stúpla z 58 až na 136 cm.

Aktuálne podľa informácie hydrologickej informačnej a predpovednej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Žilina hladiny vodných tokov na Liptove klesajú. Prvý stupeň povodňovej aktivity ešte o 9:00 dosahoval Dovalovský potok v Dovalove a rieka Belá v Liptovskom Hrádku.

Viac k témam: silný dážď
Zdroj: Webnoviny.sk - Voda zaplavila na Liptove viacero domov a cesty pokrylo bahno, hasiči hlásia desiatky výjazdov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.