Streda, 17. december 2025
Mimoriadne správy
- Streľba na Bondi Beach zasiahla aj exprezidentku Čaputovú, obeťou útoku v Sydney bola jej blízka priateľka
- Zelenskyj dúfa v podporu Američanov, podľa neho je najspravodlivejšou možnosťou „ostať tam, kde sme“
- Maďarsko sa nezrútilo po roku 1989. Ono už desaťročia stálo na umelých nohách, tvrdí psychiater Hunčík
- Rusko musí byť pod tlakom USA, aby pristúpil na kompromis, tvrdí Zelenskyj
- Španielska polícia rozbila gang pašujúci hašiš vrtuľníkmi z Maroka
Vo veku 100 rokov zomrel Michal Lošonský, dlhoročný slovenský hlas v Slobodnej Európe
13.6.2025 (SITA.sk) - Vo veku 100 rokov zomrel dlhoročný redaktor rozhlasovej stanice Slobodná Európa, publicista a spisovateľ Michal Lošonský. V Slobodnej Európe pracoval od roku 1953 až do roku 1990, no aj neskôr sa každú nedeľu prihováral poslucháčom pod svojim pseudonymom Michal Želiar.
Zomrel v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, kde dlhodobo žil. O jeho úmrtí agentúru SITA informoval Pavol Tomašovič, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, ktorý bol s ním a jeho rodinou dlhodobo v kontakte. Michal Lošonský popri práci v Slobodnej Európe pomáhal ďalším Slovákom v zahraničí, prenasledovaným pomáhal dostať sa za hranice, udržiaval kontakty s umelcami a osobnosťami z rôznych sfér života.
Správne využil médiá na spájanie ľudí, na poukazovanie na nedostatky a kritiku pomerov. On naozaj ľudí nerozdeľoval, ale spájal, a to by mala byť úloha médií aj v dnešnej dobe.
Po odchode zo Slobodnej Európy napísal Michal Lošonský niekoľko kníh. V jednej z nich, Každý svojou pošiel stranou, dáva možnosť nahliadnuť aj do svojho rodiska v časoch svojej mladosti.
Narodil sa 28. apríla 1925 v Malých Brestovanoch (dnes Brestovany) v okrese Trnava. Študoval na gymnáziu v Trnave a potom v Prahe filmovú réžiu na Akadémii múzických umení a zároveň estetiku a dejiny umenia na Karlovej univerzite. V júni 1949 emigroval do zahraničia a v štúdiu pokračoval v rakúskom Innsbrucku. Väčšinu aktívneho života pôsobil v Rádiu Slobodná Európa, najskôr ako režisér a po istom čase ako redaktor.
V roku 2021 mu predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič udelil za prínos v boji za slobodu a demokraciu Cenu Antona Srholca.
Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Vo veku 100 rokov zomrel Michal Lošonský, dlhoročný slovenský hlas v Slobodnej Európe © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Trnavské prírodné kúpalisko v Kamennom mlyne otvára sezónu, o týždeň skôr ako vlani
Izrael oznámil zabitie vedúceho zbrojárskeho predstaviteľa Hamasu v Pásme Gazy
Desiatky tisíc Maďarov protestovali v Budapešti, žiadali odstúpenie Orbána pre prípady zneužívania detí – FOTO
Streľba na pláži Bondi v Sydney si vyžiadala desať mŕtvych – VIDEO, FOTO