Streda, 28. február 2024
Oblačno  5 °C
Mimoriadne správy

Vláda pomôže obciam východného Slovenska, ktoré vlani zasiahlo zemetrasenie. Hodnota dotácie je viac ako milión eur

 Webnoviny  23. január 2024  110  
Vláda pomôže obciam východného Slovenska, ktoré vlani zasiahlo zemetrasenie. Hodnota dotácie je viac ako milión eur

23.1.2024 (SITA.sk) - Humanitárnu pomoc vo výške milión eur v súvislosti so zmiernením následkov októbrového zemetrasenia na východe Slovenska schválila vláda SR na svojom utorkovom výjazdovom rokovaní v Kamenici nad Cirochou (okres Humenné).

Podporenie viac ako 130 obcí


Zároveň rozdelila dotácie vo výške viac ako 1,1 milióna eur pre obce a organizácie v okresoch Humenné a Vranov nad Topľou. Spolu touto sumou podporila viac ako 130 obcí.

Vláda schválila tiež 100-tisíc eur na projekt misijných pracovísk v rómskych komunitách pre tri charity na východe Slovenska. Ako sa uvádza v predloženej správe, humanitárna pomoc po zemetrasení bola doteraz určená výhradne obyvateľom postihnutých touto prírodnou katastrofou.

Finančná pomoc od ministerstva


Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytlo finančnú pomoc vo výške takmer 1,25 milióna eur dokopy 1 671 fyzickým osobám, ktorých obydlia boli poškodené. Čiastky pre jednotlivých žiadateľov sa pohybovali od 200 do 800 eur.

Okrem toho vyplatilo ministerstvo aj 525-tisíc eur ako finančnú humanitárnu pomoc dokopy 35 obciam, ktoré však v zmysle zákona použili celú túto čiastku na koordinovanú pomoc ich obyvateľom a nakúpili najmä stavebný materiál distribuovaný jednotlivým obyvateľom na opravy ich poškodených domov.


Zemetrasenie na východe Slovenska z 9. októbra 2023 malo epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a lokálnu magnitúdu 4,9. Otrasy spôsobili materiálne škody, obete na životoch ani zranenia hlásené neboli. Zemetrasením boli zasiahnuté obce v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Stropkov. Išlo o škody vo výške 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur na súkromnom majetku obyvateľov. Odhadovaná škoda na majetku verejnej správy, ako sú obecné úrady, kultúrne, sociálne a školské zariadenia, je približne 3,5 milióna eur. Poškodených bolo tiež 31 kostolov, pričom škody na chrámoch boli vyčíslené na 2,5 milióna eur.Viac k témam: Humanitárna pomoc, Humenné, Vranov nad Topľou, Zemetrasenie na východe Slovenska
Zdroj: SITA.sk - Vláda pomôže obciam východného Slovenska, ktoré vlani zasiahlo zemetrasenie. Hodnota dotácie je viac ako milión eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.