Utorok, 25. august 2026
Mimoriadne správy
- Popravy protivládnych demonštrantov v Iráne sa musia zastaviť, vyhlásil Trump
- Francúzsky turista zahynul v kalifornskom Údolí smrti, v neznesiteľnej horúčave hľadal pomoc
- Bývalú zástupkyňu šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta vzali do väzby
- OSN a Červený kríž bijú na poplach; vražedné roboty sú už nebezpečne blízko
- Hoekstra: EÚ musí okamžite investovať miliardy, inak za klimatické škody zaplatí ešte viac
Vláda nechce čakať na rozhodnutie Ústavného súdu, Fico hľadá iné riešenie novely o kajúcnikoch – VIDEO
Webnoviny 15. február 2026 288
15.2.2026 (SITA.sk) -
Vládna koalícia ešte možno „prekope" novelu Trestného poriadku týkajúcu sa využívania spolupracujúcich obvinených, ktorej účinnosť pozastavil Ústavný súd SR, alebo príde s niečim novým. Ako na nedeľnej tlačovej konferencii povedal predseda vlády Robert Fico, v tejto veci nie je možné čakať až do rozhodnutia ústavného súdu o ústavnosti novely, zatiaľ čo kajúcnici budú naďalej „vystrájať“.
Fico kritizuje postavenie kajúcnikov
„Opätovne uvažujeme, ako upraviť postavenie gaunerov, kajúcnikov, udavačov," vyhlásil Fico. Kajúcnici sú totiž podľa neho schopní v mene svojej vlastnej záchrany urobiť čokoľvek a ublížiť iným ľuďom. Fico tiež skonštatoval, že kajúcnici, ako napríklad František Imrecze, Bernard Slobodník alebo Ľudovít Makó, majú dnes plnú podporu generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ten totiž v súvislosti s novelizáciou podal podanie na ÚS SR.
Premiér zároveň hovoril o názorovom prevrate generálneho prokurátora. „Vstúpila generálna prokuratúra a prokuratúra ako taká do politického súboja. Jednoznačne prokuratúra sa postavila na stranu opozície," uviedol Fico aj v súvislosti so stanoviskom generálnej prokuratúry k stavu vyšetrovania korupcie alebo rozhodnutiami bratislavskej krajskej prokuratúry vo veci darovania vojenskej techniky Ukrajine. „My to sledujeme a aj preto sme zopakovali naše stanovisko, že generálny prokurátor nemá našu žiadnu dôveru," vyhlásil premiér.
Rozhodnutie ústavného súdu
Fico v súvislosti s problematikou kajúcnikov zároveň povedal, že rozhodnutie ústavného súdu o pozastavení účinnosti novely vláda rešpektuje. „Myslím si však, že keby sudcovia ÚS SR na vlastnej koži zažili to, čo sme zažívali my v rokoch 2020 až 2023, tak by nikdy takéto rozhodnutie nevydali," dodal Fico.
Ústavný súd SR rozhodol o pozastavení účinnosti novely Trestného zákona, ktorá sa prostredníctvom zmien v Trestnom poriadku týka využívania spolupracujúcich osôb. V dôsledku účinnosti novely by totiž podľa súdu „bezpochyby došlo k zásahom do množstva prebiehajúcich trestných konaní s potenciálom ohroziť subjektívne práva poškodených, ako aj subjektívne práva samotných spolupracujúcich obvinených".
Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor, Novela Trestného poriadku, Opozícia, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk - Vláda nechce čakať na rozhodnutie Ústavného súdu, Fico hľadá iné riešenie novely o kajúcnikoch – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Anthropic mieri na burzu, jeho vstup môže prekonať rekordnú ponuku SpaceX
Trump zaútočil na Kanadu, po stroskotaní rokovaní odmieta ďalšie obchodné ústupky
Tisíce ľudí vyšli do ulíc Štokholmu, aby upozornili na potrebu boja proti klimatickej kríze