Štvrtok, 24. september 2020
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Vietnam reaguje na vyhostenie svojho diplomata zo Slovenska, zvažuje ďalšie opatrenia

 Webnoviny   7. február 2020  46
Vietnam reaguje na vyhostenie svojho diplomata zo Slovenska, zvažuje ďalšie opatrenia

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Vietnam odsúdil vyhostenie svojho diplomata Slovenskou republikou. Informovala o tom agentúra Reuters. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí František Ružička odovzdal v stredu 5. februára vietnamskému veľvyslancovi Minh Trong Duongovi verbálnu nótu a vyhlásil tak jedného z diplomatov vietnamského veľvyslanectva v Bratislave za „personu non grata“, ktorá musí Slovensko opustiť do 48 hodín.

Rozhodnutie nemeckého súdu


„Zvážime opatrenia vhodné pre naše bilaterálne vzťahy, v súlade s medzinárodným právom a postupmi,“ cituje Reuters stanovisko vietnamského ministerstva zahraničných vecí v reakcii na vyhostenie.

Slovenský rezort diplomacie vyhostil vietnamského diplomata v súvislosti s právoplatným rozhodnutím nemeckého odvolacieho súdu vo veci únosu vietnamského občana.

Rezort diplomacie v zmienenom prípade avizoval razantné diplomatické konzekvencie vo chvíli, keď sa oficiálne potvrdia veľmi vážne podozrenia zo zneužitia pohostinnosti slovenskej strany.

Únos Vietnamca


Denník N v októbri 2018 informoval, že dvaja policajti vypovedali pred slovenskými vyšetrovateľmi, že na letisku videli, ako vlečú do slovenského vládneho lietadla Trinh Xuan Thanha. Vietnamec bol údajne unesený počas leta 2017 z Nemecka do Vietnamu pomocou slovenského vládneho špeciálu.

Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) akúkoľvek úmyselnú účasť Slovenska na únose odmietol. Vietnamec žiadal v Nemecku o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung vtedy napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave.

Viac k témam: únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk - Vietnam reaguje na vyhostenie svojho diplomata zo Slovenska, zvažuje ďalšie opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.