Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
V žľabe pod Veľkým Kriváňom padla lavína, záchranári bojovali o život skialpinistu
POPRAD 9. januára (WebNoviny.sk) – V stredu v dopoludňajších hodinách prijala Horská záchranná služba (HZS) informáciu o páde lavíny v žľabe pod Veľkým Kriváňom, ktorá zasypala jedného skialpinistu.
Pomáhali mu aj kamaráti
Štyridsaťročnému mužovi sa najskôr pokúsili pomôcť jeho kamaráti pomocou vyhľadávacích prístrojov, záchranári sa ho následne pokúšali resuscitovať, no boj o život prehral.
Ako informuje HZS na svojej stránke, vzhľadom na nepriaznivé letové podmienky nemohla byť do záchrannej akcie nasadená posádka vrtuľníka záchrannej zdravotnej služby, horskí záchranári z Oblastného strediska Malá Fatra tak postupovali na miesto nehody pozemne. Medzitým sa kamarátom podarilo zasypaného nájsť a vyhrabať spod snehu.
Potreboval okamžité resuscitáciu
Muž bol v bezvedomí, bola potrebná okamžitá resuscitácia, ktorú vykonávali do príchodu záchranárov HZS. Záchranári HZS pokračovali v oživovaní naďalej, no napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa 40-ročného skialpinistu slovenskej národnosti nepodarilo zachrániť. Telesné pozostatky nebohého muža za pomoci lanovej techniky transportovali do doliny.
Horská záchranná služba naďalej dôrazne upozorňuje návštevníkov horských oblastí, aby neriskovali pohyb na miestach, ktoré za daných podmienok nie sú bezpečné a na stúpajúcu tendenciu lavínového nebezpečenstva. Za ostatné dni už lavína zasiahla viaceré oblasti navštevované turistami, vrátane Téryho chaty či cestu na horský hotel Sliezsky dom.
Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, lavína
Zdroj: Webnoviny.sk - V žľabe pod Veľkým Kriváňom padla lavína, záchranári bojovali o život skialpinistu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Putin: Ak Európa chce vojnu s Ruskom, my sme pripravení
Z nákladného auta v Nemecku zmizlo 20-tisíc kusov nábojov určených pre armádu
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk