Štvrtok, 29. február 2024
Slnečno  11,6 °C
Mimoriadne správy

V Trnavskom kraji horelo vlani menej, o život však prišli štyri osoby a výška škôd výrazne stúpla

 Webnoviny  20. január 2024  112  
V Trnavskom kraji horelo vlani menej, o život však prišli štyri osoby a výška škôd výrazne stúpla

20.1.2024 (SITA.sk) - V Trnavskom kraji zaznamenali hasiči v minulom roku 769 požiarov, pri ktorých prišli o život štyria ľudia a ďalších 27 bolo zranených. Pri požiaroch vznikla priama materiálna škoda vo výške takmer 10,5 milióna eur. Hasičom sa podarilo uchrániť majetok v hodnote 50 miliónov eur.

Vyplýva to z vyhodnotenia požiarovosti Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.

Tri najväčšie požiare


Najväčšia škoda vznikla vo februári minulého roku pri požiari budovy na podnikanie vo Vrbovom v okrese Piešťany, vyčíslená bola na šesť miliónov eur. Pri tejto udalosti nebol nikto usmrtený ani zranený.

V poradí druhý požiar s najväčšou spôsobenou škodou vznikol v obci Biely Kostol v okrese Trnava v polovici mája po výbuchu v jednom z bytov obytného domu. Materiálna škoda bolo v tomto prípade vyčíslená na 500-tisíc eur, príčina nebola zistená.

Tretí požiar s najvyššou škodou vznikol v októbri v Piešťanoch, kde horel jeden z hotelov. Príčinou bola prevádzkovo – technická porucha.

Najčastejším dôvodom bola nedbalosť


Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v roku 2023 v kraji bola nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb. Tá zapríčinila 382 udalostí s výškou škody 6,6 milióna eur. Na ďalších priečkach boli prevádzkovo – technické poruchy a úmyselné konanie. Najčastejšie v Trnavskom kraji horelo v júli, hasiči v tomto mesiaci hasili 121 požiarov. Naopak, najmenej požiarov evidovali v septembri.

V porovnaní s rokom 2022 počet požiarov v kraji klesol až o 340, naopak, výška škôd vzrástla o 6,5 milióna eur. Vyhodnotenie požiarovosti agentúre SITA poskytla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Lena Košťálová.

Viac k témam: Hasiči, Požiare
Zdroj: SITA.sk - V Trnavskom kraji horelo vlani menej, o život však prišli štyri osoby a výška škôd výrazne stúpla © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.