Nedeľa, 25. február 2024
Mimoriadne správy

V procese s Magátom odzneli záverečné reči, je obžalovaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť

 Webnoviny  23. január 2024  108  
V procese s Magátom odzneli záverečné reči, je obžalovaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť

23.1.2024 (SITA.sk) - V procese s Mariánom Magátom, ktorý je obžalovaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť, v utorok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku skončil prednes záverečných rečí.

Knižná publikácia Židokracia


Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, rozsudok by mal súd vyniesť vo štvrtok 25. januára. Proces s Mariánom Magátom začal na súde koncom februára 2023, pričom obžalovaný svoju vinu poprel.Úrad špeciálnej prokuratúry ešte v decembri 2022 informoval, že extrémistická trestná činnosť Mariána Magáta súvisí aj s knižnou publikáciou, ktorá bola vydaná a publikovaná pod názvom Židokracia, ako aj s jej rozširovaním. Národná kriminálna agentúra zadržala a obvinila Mariána Magáta v januári 2022.

Vzatý do väzby


Následne bol vzatý do väzby. Obžaloba na obvineného bola podľa Úradu špeciálnej prokuratúry podaná pre pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu, pokračujúci zločin výroby extrémistického materiálu, pokračujúci prečin popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, pokračujúci prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, zločin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a pre prečin prechovávania extrémistického materiálu.

V prípade uznania viny hrozí Mariánovi Magátovi trest odňatia slobody až na osem rokov.

Marián Magát


... je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade ho v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdili na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.Viac k témam: Extrémizmus, Súdy
Zdroj: SITA.sk - V procese s Magátom odzneli záverečné reči, je obžalovaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.