Nedeľa, 25. február 2024
Polojasno  4,6 °C
Mimoriadne správy

Už desiaty deň opozícia obštruuje návrh na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona (naživo)

 Webnoviny  24. január 2024  83  
Už desiaty deň opozícia obštruuje návrh na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona (naživo)

24.1.2024 (SITA.sk) - Už desiaty deň opoziční poslanci obštruujú návrh na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele Trestného zákona. Tá ma za cieľ zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry či znížiť tresty za korupciu. Ústne prihlásených v rozprave k tomuto bodu je ešte viac ako 30 opozičných poslancov.

Odznelo aj uznesenie EP


Ich vystúpenie môže trvať najviac desať minút. Na jednotlivé vystúpenia svojich kolegov sa zákonodarcovia môžu prihlásiť s faktickou poznámkou, ktorá trvá dve minúty.

V úvode dňa vystúpil v rozprave poslanec hnutia Progresívne Slovensko Michal Sabo, ktorý čítal uznesenie Európskeho parlamentu (EP), ktorý sa k plánovaným zmenám v trestnom práve vyjadril. EP hlboko znepokojuje neodôvodnené využívanie zrýchleného legislatívneho procesu zo strany vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Ďalšia hodina rokovania


„Vyzýva vládnych predstaviteľov, aby sa zdržali spochybňovania zákonností súdnych rozhodnutí, vyjadruje hlboké znepokojenie nad ohlásenými plánmi prijať právne predpisy, ktoré by oslabili občiansky sektor, a to aj obmedzením práce mimovládnych organizácií, varuje pred akýmkoľvek politickým zasahovaním do redakčnej nezávislosti a novinárskej integrity, so znepokojením berie na vedomie plánovanú reštrukturalizáciu RTVS, hlavného verejnoprávneho vysielateľa v krajine,“ čítal v uznesení.

Na jeho vystúpenie sa prihlásilo 25 poslancov s faktickou poznámkou, opozícia tak natiahla čas rokovania o tomto bode o ďalšiu hodinu.Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Korupcia, Novela Trestného zákona, Opozícia, Premiér Slovenskej republiky, Skrátené legislatívne konanie, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Už desiaty deň opozícia obštruuje návrh na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.