Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Úspešnosť Konferencie o budúcnosti Európy stojí na občanoch, podľa Klusa by v nich mala vyvolať záujem
9.5.2021 (Webnoviny.sk) - Ak má byť Konferencia o budúcnosti Európy úspešná, mala by v občanoch vyvolať záujem o európske otázky a zapojiť verejnosť do diskusií o ďalšom smerovaní Európskej únie (EÚ).
V súvislosti s dnešným začiatkom Konferencie o budúcnosti Európy to povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS). Na svojom webe o tom informuje rezort diplomacie.
Europoslanci zohrávajú kľúčovú úlohu
„EÚ je náš spoločný životný priestor, preto by sme aj my na rezorte diplomacie ocenili zapojenie poslancov Európskeho parlamentu do tohto projektu,“ povedal Klus. Dodal, že ich úlohu vníma ako kľúčovú, pretože ako demokraticky zvolení zástupcovia majú k občanom SR blízko.
Rezort diplomacie v súvislosti s konaním konferencie požiadal o spoluprácu aj predstaviteľov samospráv na Slovensku, ktoré sú podľa štátneho tajomníka tiež dôležitými partnermi pri spolupráci rezortu a občanov.
Projekty chcú dostať k občanom
V rámci prípravy na Konferenciu o budúcnosti Európy sa Klus stretol vo štvrtok 6. mája aj s poslancami Európskeho parlamentu.
Cieľom stretnutia bolo nielen zhodnotenie vzájomnej spolupráce, ale aj diskusia o aktuálnych európskych témach, vrátane klimatickej politiky EÚ, koordinácie opatrení v rámci boja proti šíreniu ochorenia COVID-19 či Plánu obnovy a odolnosti európskych ekonomík po koronakríze.
„Veľmi by sme ocenili vašu aktívnu participáciu, buď formou účasti na odborných diskusiách, alebo aj v podobe organizácie vlastných podujatí, či iných podporných aktivít. Našou spoločnou úlohou bude dostať projekty v rámci Konferencie o budúcnosti Európy čo najbližšie k občanom,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.
Stretnutie najvyšších ústavných činiteľov
Konferencia o budúcnosti Európy sa začína v nedeľu, keď si EÚ pripomína Deň Európy v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
V Bratislave sa v súvislosti s konferenciou uskutoční na Bratislavskom hrade stretnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) a ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS).
Viac k témam: Deň Európy, koronakríza, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Úspešnosť Konferencie o budúcnosti Európy stojí na občanoch, podľa Klusa by v nich mala vyvolať záujem © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO