Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
USA sú podľa Sklenára kľúčovým partnerom Slovenska, dôkazom sú aj stíhačky F-16 a vrtuľníky UH-60
Webnoviny 8. september 2023 1200
8.9.2023 (SITA.sk) - USA sú v oblasti modernizácie ozbrojených síl kľúčovým partnerom Slovenska. Uviedol to minister obrany Martin Sklenár, ktorý počas svojej zahraničnej cesty v Spojených štátoch amerických absolvoval vo Washingtone bilaterálne rokovanie s námestníčkou ministra obrany pre politické záležitosti Sashou Baker.
Vysoká úroveň v obrane
Rokovali o bilaterálnej obrannej spolupráci, pomoci Ukrajine a tiež o posilňovaní východného krídla Severoatlantickej aliancie.
Sklenár dal do pozornosti vysokú úroveň bilaterálnej spolupráce v oblasti obrany, ktorej dôkazom je podľa neho obstarávanie stíhačiek F-16, akvizícia vrtuľníkov UH-60, ako aj ďalšie projekty v oblasti vyzbrojovania, ktoré sú financované z amerických podporných fondov.
Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner. Minister obrany vyhlásil, že skutočným spojencom záleží na tom, aby sa partneri cítili bezpečne.
Modernizácia OS SR
„My tento záujem z americkej strany dlhodobo vnímame a vidíme aj reálne kroky v podobe podpory modernizácie Ozbrojených síl (OS) SR a nášho obranného priemyslu. Nie sú to však iba akvizičné projekty, ale aj skutočnosť, že americkí vojaci a personál v reakcii na ruskú okupáciu Ukrajiny pôsobia na území SR v rámci jednotiek NATO – to všetko prispieva k už beztak silnému historickému spojenectvu a záväzku kolektívnej obrany,“ dodal Sklenár.
Pokračoval s tým, že súčasťou bilaterálnej spolupráce je aj americká asistencia a pomoc pri vzdelávaní a výcviku príslušníkov OS SR.
Pomoc Ukrajine aj naďalej
Americká strana ocenila politickú a praktickú podporu, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine. Sklenár sa vyjadril, že Slovensko je pripravené pomáhať Ukrajine aj naďalej, pričom SR aktuálne identifikuje možnosti spolupráce s ukrajinským obranným priemyslom v oblasti odmínovacích zariadení.
„Pokračujú tiež procesy súvisiace so zvyšovaním kapacít slovenských firiem na produkciu delostreleckej munície, ktorú Ukrajina naliehavo potrebuje," doplnil šéf rezortu obrany, ktorý v rámci svojej zahraničnej cesty navštívil aj fabriku spoločnosti Lockheed Martin v meste Greenville v Južnej Karolíne, kde mu predstavili prvé lietadlo F-16 so slovenským znakom.
Viac k témam: Minister obrany SR, ozbrojené sily, Stíhačka F-16, Vrtuľník Black Hawk UH-60
Zdroj: SITA.sk - USA sú podľa Sklenára kľúčovým partnerom Slovenska, dôkazom sú aj stíhačky F-16 a vrtuľníky UH-60 © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Zľavomat.sk má za sebou najúspešnejší rok v históriiNasledujúci článok
Lidl prináša Slovensku viac ako 1,6 miliardy eur ročne
Fico za riešenie situácie v Hormuzskom prielive považuje dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva – FOTO
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu