Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Ulica Dr. Jozefa Tisu bude minulosťou, varínski poslanci vybrali nový názov
Webnoviny 21. november 2024 423
21.11.2024 (SITA.sk) - Ulica Dr. Jozefa Tisu vo Varíne bude minulosťou. Obecní poslanci v stredu na zastupiteľstve schválili jej premenovanie na Ulicu Mons. Jozefa Nogu.
Pôvodne vybrali iný názov
Názvoslovná komisia vybrala síce názov Ulica SNP, nakoniec však poslanci rozhodli o pomenovaní ulice po slovenskom katolíckom kňazovi a pápežskom prelátovi Jozefovi Nogovi, ktorý sa narodil aj zomrel vo Varíne.
Definitívne rozhodnutie padne v decembri, pretože nový názov musí ešte obec vyvesiť na úradnej tabuli na 14 dní a občania ho môžu pripomienkovať. Nový názov má platiť od 1. januára 2025.
Neplatné referendum
Názov ulice Dr. Jozefa Tisu spôsoboval vášne už roky. V obci bolo v roku 2022 k zmene názvu referendum, ktoré však bolo pre nedostatočný počet zúčastnených voličov neplatné. Za zmenu názvu hlasovalo 360 obyvateľov a 1 053 bolo proti.
Koncom júna Správny súd v Banskej Bystrici vyhovel žalobe prokurátora generálnej prokuratúry a rozhodol, že všeobecne-záväzné nariadenie obce v časti určenia názvu ulice nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení. Obec ho teda musela zmeniť.
Vyhrala spravodlivosť
„Myslím, že vyhrala pravda a spravodlivosť. Tak jednoducho nie je v poriadku, keď ulica je pomenovaná po odsúdenom človeku,“ vyjadrila sa pre TV JOJ aktivistka Lenka Ticháková. Kňaza Jozefa Nogu mnohí miestni osobne poznali a so zmenou sú spokojní.
„Je tu príklad toho, že jeden kňaz sa správal nie tak, ako sa mal, druhý je pozitívnym príkladom pre nás všetkých,“ dodala Ticháková.
Viac k témam: názov ulice, Premenovanie, Referendum
Zdroj: SITA.sk - Ulica Dr. Jozefa Tisu bude minulosťou, varínski poslanci vybrali nový názov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Fico za riešenie situácie v Hormuzskom prielive považuje dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva – FOTO
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu