Nedeľa, 25. október 2020
Oblačno  9,3 °C
Mimoriadne správy

Trom osvetovým strediskám v Prešovskom kraji hrozí likvidácia, zatiaľ však pokračujú

 Webnoviny   2. august 2020  50
Trom osvetovým strediskám v Prešovskom kraji hrozí likvidácia, zatiaľ však pokračujú

2.8.2020 (Webnoviny.sk) - Kultúrne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) ponúkajú počas letných mesiacov mnohé umelecké a historické expozície, vernisáže, workshopy, prednášky, tvorivé dielne, festivaly, detské tábory či besedy.

Platí to aj pre program, ktorý si pre svojich návštevníkov pripravili osvetové strediská na Šariši a Hornom Zemplíne ako aj prešovské divadlá.

Rusínsky folklór


Trom osvetovým strediskám v pôsobnosti krajskej samosprávy hrozila ich likvidácia a presun pod nového právneho nástupcu, napokon sa ale na júnovom zastupiteľstve krajskí poslanci týmto návrhom nezaoberali a nateraz tieto inštitúcie pokračujú ako samostatné subjekty.

Ako agentúru SITA informovala Ivana Ondriová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, dedinské zvyky a rusínsky folklór tak v lete prináša obyvateľom Svidníckeho regiónu Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku.

To si počas leta pripravilo tiež denné tvorivé dielne a výstavu obrazov. August sa tu bude niesť v znamení výstavy fotografií Š. Vilčíka a september festivalom Rusínov a ľudovej kultúry.

Pre verejnosť je v astronomickom pracovisku Roztoky pripravené letné večerné pozorovanie oblohy.

Škola fotografie


Prázdninové tvorivé dielne s charakterom denného tábora aj v tomto roku otvára Hornošarišské osvetové stredisko Bardejov.

Koncom augusta pripravuje majstrovstvá Slovenska doma vyrobených detských kár a začiatkom septembra Fajný festival či Dožinkové slávnosti.

Letnú školu fotografie môže verejnosť počas prázdnin absolvovať v Hornozemplínskom osvetovom stredisku Vranov n./Topľou.

Na prelome prázdninových mesiacov sa koná plenér amatérskych výtvarníkov v okolí hradu Čičva a koncom augusta Hornozemplínske folklórne slávnosti.

Divadelná prestávka


Župné divadlá v mesiacoch júl a august pauzujú, no už 4. septembra štartuje Divadlo Jonáša Záborského v Prešove s prvou premiérou inscenácie Ťapákovci, na ktorú nadväzuje ďalšou odloženou premiérou rozprávky Medovníkový domček, ale aj derniérou muzikálu Nikola Šuhaj.

K skúšaniu sa preto herci divadla vrátia netradične už začiatkom augusta. Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov je v septembri na medzinárodnom divadelnom festivale v Čechách, no pripraví aj premiéru novej hry Detektor lži, ktorú v premiére uvedenie 18. septembra.

Členovia Poddukelského umeleckého súboru (PUĽS) sú od začiatku júna znovu v skúškovom nasadení, aby ešte túto sezónu stihli verejnosti priniesť nový umelecký program k 65. výročiu svojho založenia. Jeho premiéru plánujú na prvú polovicu decembra.

Okrem toho spolupracujú aj na príprave nového muzikálu Divadla Jonáša Záborského v Prešove Jesus Christ Superstar, ktorý má premiéru naplánovanú na 13. novembra.

Viac k témam: osvetové stredisko
Zdroj: Webnoviny.sk - Trom osvetovým strediskám v Prešovskom kraji hrozí likvidácia, zatiaľ však pokračujú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.