Streda, 28. február 2024
Oblačno  4,9 °C
Mimoriadne správy

Témy korupcie a právneho štátu sú pre voličov mimoriadne dôležité, najhoršie je na tom hnutie Republika

 Webnoviny  18. november 2023  158  
Témy korupcie a právneho štátu sú pre voličov mimoriadne dôležité, najhoršie je na tom hnutie Republika

18.11.2023 (SITA.sk) - Témy korupcie a právneho štátu sledujú v alternatívnych médiách predovšetkým voliči strán, ktoré v nich dostávajú nekritický priestor.

Nekritický priestor v médiách


V týchto médiách nachádzajú informácie v súvislosti s korupciou najmä voliči hnutia Republika (37 percent), Slovenskej národnej strany (SNS) (36 percent) a strany Smer - sociálna demokracia (21 percent). Informácie vychádzajú z najnovšej analýzy neziskovej organizácie Transparency International Slovensko (TIS), ktorá spomínané strany označuje ako tie, ktoré dostávajú nekritický priestor v alternatívnych médiách.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)


Najmenej informácií z týchto médií čerpajú voliči strany Sloboda a Solidarita (4,7 percenta). „Čitatelia alternatívy sú najčastejšie euroskeptici, národniari a ľudia v produktívnom veku od 34 do 54 rokov," uviedla organizácia.

Voliči hnutia Republika


Voliči Republiky sú zároveň skupinou, ktorá najviac informácií súvisiacich s korupciou získava zo sociálnych sietí (62 percent). Patria tam však aj voliči Progresívneho Slovenska (51 percent) a SNS (45 percent). Najmenej takémuto zdroju informácií holdujú voliči Kresťanskodemokratického hnutia (27 percent). Podľa TIS ide najmä o mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov, čo je viac ako 56 percent.

„Stabilných, naopak, zostáva 60 percent ľudí, ktorí sa aj pri témach korupcie a právneho štátu stále spoliehajú aj na tradičné spravodajské médiá, využívajúce štandardné novinárske metódy," informuje TIS.

PS, Hlas a hnutie Slovensko


Takto sa vyjadrili najmä voliči hnutia Slovensko (predtým OĽaNO a priatelia) (81 percent), Progresívneho Slovenska (77 percent), Kresťanskodemokratického hnutia (76 percent) a strany Hlas - sociálna demokracia (74 percent). Najmenej informácií z nich čerpajú voliči Republiky, 42 percent, čo podľa organizácie nie je zanedbateľné číslo.

„Mainstream k hlavným zdrojom informácií v témach korupcie a právneho štátu zaraďovali skôr eurooptimisti, v podobnom pomere liberáli a konzervatívci. Ich vekový priemer je vyšší, najmenej čitateľov je medzi mladými do 32 rokov (32 percent), pri 35-ročných a vyššie je to nad 60 percent," tvrdí TIS.

Tri hlavné zdroje informácií


Prieskum agentúry Focus pre TIS z októbra tohto roku na vzorke 1 014 respondentov ukázal, že 14,5 percenta opýtaných zaradilo do trojice primárnych zdrojov informácií alternatívne médiá, 34 percent respondentov zaradilo medzi primárne zdroje sociálne siete a až 46 percent pri témach korupcie zaradilo do top trojky aj informácie, ktoré čerpali od rodiny, kolegov či známych.

„Celkovo až 69 percent obyvateľov Slovenska tak medzi hlavnými zdrojmi informácií o týchto témach uvádza aspoň jeden zo spomínaných troch zdrojov, ktoré sú väčšmi náchylné aj na skreslenia či manipulácie," upozorňuje TIS.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Korupcia, Prieskum
Zdroj: SITA.sk - Témy korupcie a právneho štátu sú pre voličov mimoriadne dôležité, najhoršie je na tom hnutie Republika © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.