Streda, 29. júl 2026
Mimoriadne správy
- Najhoršie požiare v Európe ustupujú, Slovensko sa však ocitlo medzi ohrozenými krajinami
- Vedci objavili v Zimbabwe nový druh 210 miliónov rokov starého dinosaura
- Zelenskyj označil rokovanie s Trumpom za úspešné, žiada licencie na výrobu rakiet Patriot
- Merz žiada zoškrtanie rozpočtu Bruselu o stovky miliárd eur, Únia podľa neho míňa priveľa
- Rusko postupne ruší obmedzenia predaja pohonných hmôt po ukrajinských útokoch
Telesné ostatky zosnulého vladyku Ladislava Hučka uložili do krypty Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Prešove
Webnoviny 28. január 2025 559
28.1.2025 (SITA.sk) - V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa v pondelok 27. januára konala zádušná svätá liturgia za zosnulého vladyku Ladislava Hučka, apoštolského exarchu pre katolíkov byzantského obradu v Českej republike. Po ukončení liturgie bola rakva s jeho telesnými ostatkami uložená do krypty pod katedrálou.
Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, protosynkel archieparchie Marko Durlák na úvod prečítal nekrológ a modlitbu panychídy viedol emeritný prešovský arcibiskup vladyka Ján Babjak. Zádušnú liturgiu predsedal košický eparchiálny biskup vladyka Cyril Vasiľ spolu s ôsmimi arcibiskupmi a biskupmi oboch katolíckych obradov.
Vo svojej homílii vladyka Cyril vyzdvihol životné udalosti vladyku Ladislava, zdôrazňujúc jeho vernosť Gréckokatolíckej cirkvi aj napriek príkoriu komunistického režimu.
„Život vladyku Ladislava nás všetkých učí láske k Bohu a láske k Cirkvi. Učí nás, že človek môže byť odborníkom v prírodných či teologických vedách, ale pritom má zostať v prvom rade odborníkom v láske. Milujúcim človekom," uviedol vladyka Cyril.
Na záver liturgie košický arcibiskup metropolita Bernard Bober poďakoval vladykovi Ladislavovi za jeho mnohé služby, najmä ako výkonného sekretára Konferencie biskupov Slovenska v 90. rokoch. Po záverečných príhovoroch nasledoval presun biskupov, kňazov a rodiny do krypty katedrály, kde prebehol obrad uloženia a zapečatenia rakvy. Ostatky vladyku Ladislava budú spočívať vedľa vladykov Jána Vályiho a Jána Eugena Kočiša.
Viac k témam: Liturgia
Zdroj: SITA.sk - Telesné ostatky zosnulého vladyku Ladislava Hučka uložili do krypty Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Prešove © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rumunsko zostrelilo už tretí ruský dron za tri dni, prezident Dan označil ich prelety za neprijateľné
Tadej Pogačar vyrovnal rekord piatym triumfom na Tour de France
Interpol eviduje 55 nezvestných Slovákov, medzi nimi sú podnikateľ aj dvaja novinári