Štvrtok, 29. október 2020
Slabý dážď  7,8 °C
Mimoriadne správy

Súdnictvo na Slovensku je momentálne v prechodnom období, zhodol sa Šikuta s Mazákom

 Webnoviny  12. august 2020  64
Súdnictvo na Slovensku je momentálne v prechodnom období, zhodol sa Šikuta s Mazákom

12.8.2020 (Webnoviny.sk) - Súdnictvo na Slovensku sa momentálne nachádza v prechodnom období, v ktorom prichádza k reformám zameraným na zvýšenie dôveryhodnosti, no i k skvalitneniu samotného súdneho rozhodovania.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR) Jána Šikutu Tatjana Lesajová, šéf NS SR sa na tom dnes zhodol s predsedom Súdnej rady SR Jánom Mazákom.

Dopad na personálne obsadenie súdu


Tento stav má podľa oboch za následok dočasný dopad na personálne obsadenie NS SR a to predovšetkým v súvislosti s pripravovaným zriadením Najvyššieho správneho súdu.

Ten by mal podľa Šikutu predstavovať vrchol profesionálneho snaženia sudcov správneho kolégia, no kvôli nejasnosti celého procesu zatiaľ neposkytuje odpoveď na to, koľko sudcov a asistentov z NS SR prejaví záujem prejsť na nový súd. To podľa neho komplikuje nápravu podhodnoteného sudcovského stavu.

Riešením je dočasné ročné pridelenie sudcov


Súčasné legislatívne aktivity v súvislosti so zriadením nového súdu by podľa Šikutu a Mazáka v žiadnom prípade nemali ani dočasne ovplyvňovať kvantitu ani kvalitu rozhodovacej činnosti NS SR. Ako východisko z momentálnej situácie pritom obaja vidia dočasné ročné pridelenie sudcov.

Do výberového konania, ktoré NS SR už zverejnil, sa môžu prihlásiť sudcovia z krajských súdov a Špecializovaného trestného súdu do konca septembra. Mazák zároveň predsedovi NS SR prisľúbil aktívnu podporu pri výbere sudcov spomedzi uchádzačov.

Viac k témam: justícia, predseda Najvyššieho súdu SR, reforma súdnictva, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Súdnictvo na Slovensku je momentálne v prechodnom období, zhodol sa Šikuta s Mazákom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.