Sobota, 24. október 2020
Oblačno  9,8 °C
Mimoriadne správy

Súdna rada navrhuje prezidentke Čaputovej odvolať z funkcie všetkých sudcov starších ako 65 rokov

 Webnoviny  22. september 2020  40
Súdna rada navrhuje prezidentke Čaputovej odvolať z funkcie všetkých sudcov starších ako 65 rokov

22.9.2020 (Webnoviny.sk) - Súdna rada SR posunula prezidentke Zuzane Čaputovej návrh odvolať z funkcie sudcov starších ako 65 rokov. Návrh sa tak týka celkovo 82 sudcov.

Pred hlasovaním povedal predseda súdnej rady Ján Mazák, že doposiaľ súdna rada navrhovala na odvolanie prezidentke sudcov po dovŕšení veku 65 rokov len selektívne. Platí totiž neistá legislatíva, ktorú si vykladali tak, že sudcu môže, ale nemusia navrhnúť na odvolanie po dovŕšení veku 65 rokov.

Krok súdnej rady odvolať z funkcie sudcov starších ako 65 rokov podporujú aj členovia vládnej koalície. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zdôraznila, že predseda súdnej rady koná tak, ako mu káže zákon a problémom je, že takto nekonalo aj predchádzajúce vedenie rady.

Ministerka v tejto súvislosti predstavila zmenu ústavného zákona. Ten nastavuje povinný vekový strop na 65 rokov.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR, prezident Slovenskej republiky, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Súdna rada navrhuje prezidentke Čaputovej odvolať z funkcie všetkých sudcov starších ako 65 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.