Streda, 28. február 2024
Oblačno  5 °C
Mimoriadne správy

Súd s príbuzným podpredsedu parlamentu Žigom zrušili pre jeho práceneschopnosť

 Webnoviny  10. január 2024  52  
Súd s príbuzným podpredsedu parlamentu Žigom zrušili pre jeho práceneschopnosť

10.1.2024 (SITA.sk) -  Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku malo vo štvrtok 11. januára pokračovať hlavné pojednávanie s príbuzným bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia a súčasného podpredsedu parlamentu Petra Žigu Štefanom Žigom.

Ten je stíhaný pre trestný čin podplácania. Ako však informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd termín pojednávania zrušil pre práceneschopnosť obžalovaného.

Podľa obžaloby Štefan Žiga podplácal bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný však obvinenia odmieta.


Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi. Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.


Slobodník pred súdom vypovedal ako svedok v januári 2023, pričom potvrdil tvrdenia v obžalobe. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus zároveň uviedol, že v tejto veci bolo Slobodníkovi podmienečne zastavané trestné stíhanie, ktoré bolo vedené vo veci prijímania úplatku.

Viac k témam: kauza Valčeky, Korupcia, Podplácanie, Podpredseda parlamentu, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Súd s príbuzným podpredsedu parlamentu Žigom zrušili pre jeho práceneschopnosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.