Pondelok, 6. júl 2020
Slnečno  19,2 °C
Mimoriadne správy

Súd rozhodol o treste pre syna-tyrana, matke vulgárne nadával a hrozil jej zabitím

 Webnoviny  31. júl 2019  55
Súd rozhodol o treste pre syna-tyrana, matke vulgárne nadával a hrozil jej zabitím

31.7.2019 (Webnoviny.sk) - Trest odňatia slobody na štyri roky a osem mesiacov nepodmienečne za zločin porušovania domovej slobody a vyhrážanie matke potvrdil v stredu odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 56-ročného Alexandra F. Opitý násilím vnikol do bytu matky, vulgárne jej nadával a hrozil zabitím.

Usvedčila ho matka, jej vnuk a sused


Do bytu 75-ročnej matky Kataríny v Jelšave sa opitý Alexander F. dobýjal začiatkom februára tohto roku. Pritom mal policajný zákaz na desať dní do bytu matky chodiť, pretože sa k nej nevhodne správal.

Tým spáchal okrem zločinu porušovania domovej slobody a nebezpečného vyhrážania aj prečin marenia výkonu úradného rozhodnutia. Alexandra F. po incidente zadržali a sudca ho vzal do väzby.

Na Okresnom súde v Revúcej priznal Alexander F. iba marenie výkonu, ale z ostatných skutkov ho usvedčila matka, jej vnuk a sused.

Invalidný dôchodok prepil za dva dni


Matka označila syna za tyrana a vypovedala, že žil z invalidného dôchodku, ktorý bol schopný prepiť za dva dni. Sústavne od nej požadoval peniaze a keď ich nedostal, tak ju bil.

Znalkyňa z odboru psychiatrie konštatovala u Alexandra závislosť od alkoholu a poruchu správania, zavinenú jeho užívaním. Jeho ovládacie schopnosti však alkoholom neboli patologicky zmenené.

Vzhľadom na odmietavý a nekritický postoj Alexandra znalkyňa jeho protialkoholické liečenie nenavrhla. Podľa svedkov bol Alexander viac opitý, ako triezvy.

Dvanásťkrát súdne trestaný


Prvostupňový súd uznal Alexandra F. za vinného v plnom rozsahu obžaloby a vymeral mu trest štyri roky a osem mesiacov odňatia slobody nepodmienečne.

Priťažilo mu, že svojím konaním spáchal viacero trestných činov, že konanie voči matke neoľutoval a v minulosti bol dvanásťkrát súdne trestaný za majetkovú aj násilnú trestnú činnosť, vrátane ublíženia na zdraví svojej rodičke.

Voči rozsudku sa Alexander F. odvolal a požadoval trest miernejší, ale krajský súd mu nevyhovel a prvostupňový verdikt potvrdil. Predseda senátu hneď nariadil výkon trestu. Alexander F. si ho odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia.

Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné.

Viac k témam: invalidný dôchodok, odsúdenie, vyhrážanie zabitím
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd rozhodol o treste pre syna-tyrana, matke vulgárne nadával a hrozil jej zabitím © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.