Štvrtok, 22. október 2020
Prevažne slnečno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Súd bude schvaľovať dohodu o vine a treste s bývalým generálnym riaditeľom Váhostavu

 Webnoviny  18. september 2020  39
Súd bude schvaľovať dohodu o vine a treste s bývalým generálnym riaditeľom Váhostavu

18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Špecializovaný trestný súd na pracovisku v Banskej Bystrici vytýčil na prvého októbra verejné zasadnutie s Jánom K., ktorý je stíhaný pre trestný čin zvýhodňovania veriteľa.

Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd má rozhodovať o schválení dohody o vine a treste s obvineným.

Niektorých zvýhodňoval na úkor iných


Ján K. pôsobil v minulosti ako generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav-SK. Vo funkcii bol od roku 2006 do svojho dovolania v roku 2014.

Prokuratúra ešte v roku 2018 informovala, že dôvodom obvinenia Jána K. je, že pri uhrádzaní platieb jednotlivým veriteľom v období 2012 až 2014 niektorých z nich zvýhodňoval na úkor iných.

Spoločnosť Váhostav, zaoberajúca sa predovšetkým stavebníctvom a spájaná s podnikateľom Jurajom Širokým, sa v minulosti dostala do finančných problémov a nebola schopná vyplácať faktúry subdodávateľom a bankám.

Štát ponúkol odkúpenie pohľadávky


V apríli 2015 napríklad podľa medializovaných informácií dlhoval Váhostav nezabezpečeným veriteľom 104 miliónov eur. V máji 2015 následne súd schválil reštrukturalizačný plán spoločnosti.

Štát nakoniec cez spoločnosť Slovenská reštrukturalizačná ponúkol veriteľom odkúpenie ich pohľadávok voči spoločnosti za polovicu ich hodnoty. Na dohodu pristúpilo 467 subjektov s pohľadávkami v hodnote 26,5 milióna eur.

Viac k témam: dohoda o vine a treste, zvýhodňovanie veriteľa
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd bude schvaľovať dohodu o vine a treste s bývalým generálnym riaditeľom Váhostavu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.