Piatok, 25. september 2020
Dážď  10,2 °C
Mimoriadne správy

Štát môže získať telefónne čísla navrátilcov zo zahraničia, poslanci prelomili veto prezidentky

 Webnoviny   2. september 2020  30
Štát môže získať telefónne čísla navrátilcov zo zahraničia, poslanci prelomili veto prezidentky

2.9.2020 (Webnoviny.sk) - Operátori napokon budú posielať telefónne čísla cestovateľov hygienikom. Poslanci totiž v stredu prelomili veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej a definitívne schválili novelu zákona o elektronických komunikáciách.

Tá umožňuje Úradu verejného zdravotníctva SR získať telefónne čísla cestovateľov, ktorí na Slovensko prichádzajú z epidemiologicky menej bezpečných krajín.

Pre Smer je to špicľovacia novela


Zmeny podporilo 84 poslancov, zdržali sa dvaja, proti bolo 41 zákonodarcov a jeden nehlasoval.

Či sa napokon zmeny dostanú do praxe, je však otázne. Opozičná strana Smer-SD už totiž deklarovala, že sa v prípade prelomenia veta prezidentky opätovne obráti na Ústavný súd.

Budú ho žiadať o vyslovenie nesúladu s Ústavou SR ako aj o okamžité pozastavenie účinnosti novely.

Smer-SD označil novelu za "špicľovaciu", vyčíta jej aplikačné problémy, ako aj problémy s určitosťou, vykonateľnosťou a kontrolou.

Možný zásah do práva na súkromie


Prezidentka pri vrátení novely argumentovala, že môže zasiahnuť do práva na súkromie, nie je dostatočne určitá v pomenovaní účelu jej využitia a otázniky videla aj nad jej vykonateľnosťou.

Pri svojom rozhodnutí sa opierala o májový verdikt Ústavného súdu SR, ktorý sa týkal podobnej právnej normy s potenciálom zasahovať do práva na súkromie.

Novela, ktorú parlament pôvodne schválil ešte v polovici júla, hygienikom umožňuje získať od operátorov telefónne čísla navrátilcov z epidemiologicky rizikovejších krajín na Slovensko.

Poslanci zároveň odsúhlasili aj zavedenie nového priestupku nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení po návrate z krajiny, ktorá nie je označená ako epidemiologicky bezpečná a zvýšenie maximálnej výšky pokuty za nedodržanie karanténnych opatrení až na 5 000 eur, oproti doterajšej výške 1 650 eur.

Viac k témam: Koronavírus, zákon o elektronických komunikáciách
Zdroj: Webnoviny.sk - Štát môže získať telefónne čísla navrátilcov zo zahraničia, poslanci prelomili veto prezidentky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.