Štvrtok, 29. február 2024
Prevažne slnečno  12,2 °C
Mimoriadne správy

Špecializovaný trestný súd vytýčil nový termín pojednávania s Branislavom Paškom o nákupe nábytku pre košický urgent

 Webnoviny  17. november 2023  185  
Špecializovaný trestný súd vytýčil nový termín pojednávania s Branislavom Paškom o nákupe nábytku pre košický urgent

17.11.2023 (SITA.sk) - Súdny proces v ďalšej kauze, ktorá sa týka synovca bývalého šéfa parlamentu Pavla Pašku, Branislava, by na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici mal pokračovať v stredu 22. novembra. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Zrušenie pôvodného termínu


Pôvodne bol termín pojednávania vytýčený už na september, súd ho ale nakoniec zrušil. Spisový materiál z inej trestnej veci, ktorý však súd potrebuje k rozhodnutiu, sa totiž vtedy ešte nevrátil z Najvyššieho súdu SR.

Branislav Paška si momentálne už odpykáva právoplatný päťročný trest väzenia vo veci nákupu predražených ultrazvukov pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach.

Popiera vinu


Aktuálny prípad sa týka údajných machinácií pri nákupe nábytku pre urgentný príjem košickej nemocnice. Ten bol v roku 2014 zaobstaraný za viac ako 200-tisíc eur.

Objednávka však bola podľa orgánov činných v trestnom konaní výrazne predražená, za čo má byť zodpovedný práve obžalovaný. Nemocnica tak prišla o približne 151-tisíc eur. Rovnako ako v kauze ultrazvukov, aj tu obžalovaný popiera vinu.


Paška stál pred súdom aj pre výtržníctvo a ublíženie na zdraví spolu s jeho súrodencami Mariánom a Martinom. Na jeseň 2015 sa totiž zapojili do nočnej potýčky v centre Košíc, pri ktorej podľa obžaloby napadli mladú ženu a jej priateľa.

Krajský súd v Košiciach mu za prečin výtržníctva a prečin ublíženia na zdraví potvrdil dvojročný trest s podmienečným odkladom na tri roky. Tento verdikt bol však zrušený právoplatným nepodmienečným trestom v kauze ultrazvukov.

Tam bol pôvodne Špecializovaným trestným súdom odsúdený na sedem rokov. Najvyšší súd SR však trest zmiernil na päť rokov, pričom dôvodom bol dlhší časový úsek, ktorý ubehol od skutku datovaného do roku 2013.Viac k témam: kauza nákupu predražených ultrazvukov, Pojednávanie, Súdy, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní
Zdroj: SITA.sk - Špecializovaný trestný súd vytýčil nový termín pojednávania s Branislavom Paškom o nákupe nábytku pre košický urgent © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.