Štvrtok, 4. jún 2026
Mimoriadne správy
- Maďarský premiér Magyar žiada EÚ o ukončenie konania proti Budapešti
- Trump kritizoval Kongres za hlasovanie o stiahnutí amerických síl z vojny proti Iránu
- Na Istrijskom polostrove spadlo športové lietadlo, hlásia štyroch mŕtvych
- Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová sľúbila pomoc Arménsku proti ruskému nátlaku
- Prokuratúra stiahla obvinenia voči primátorovi Budapešti za organizáciu vlaňajšieho pochodu Pride
Smeráci podľa Tomáša rešpektujú návrh dôchodkového veku Mosta-Híd, za kľúčové to však nepovažujú
Webnoviny 25. máj 2018 757
BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Postoj koaličnej strany Most-Híd v otázke veku odchodu do dôchodku nie je pre stranu Smer-SD nový a Smer-SD iný názor rešpektuje.
"Kľúčové je, že naše rokovanie s opozíciou nepovažujú za porušenie koaličnej dohody, čo otvára cestu k prijatiu tohto dôležitého ústavného zákona," uviedol pre agentúru SITA poslanec NR SR za Smer-SD Erik Tomáš.
Vek známy päť rokov dopredu
Poslanci NR SR za stranu Most-Híd navrhujú, aby bol vek odchodu do dôchodku na Slovensku známy päť rokov dopredu. Podľa ich návrhu by sa penzijný vek nemal stanovovať na roky a dni, ako je to v súčasnosti, ale na roky a mesiace, čím bude dôchodkový vek viac zapamätateľný.
Odporúčame:
Bugárovci idú proti koaličným partnerom, majú vlastný návrh na vek odchodu do dôchodku
Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý už poslanci za Most-Híd predložili do parlamentu, penzijný vek na budúci rok určuje na 62 rokov a šesť mesiacov a v ďalších štyroch rokoch ho každoročne zvyšuje o dva mesiace.
"Nemôžeme zatvárať oči pred tým, že ľudia presne nevedia, kedy môžu odísť do dôchodku," povedala na piatkovej tlačovej besede poslankyňa za Most-Híd Irén Sárközy. Ak sa podľa nej bude dôchodkový vek zverejňovať päť rokov vopred, pomôže to ľuďom vo veku od 58 do 61 rokov. "Budú presne vedieť, kedy na dôchodok budú mať nárok," povedala.
Zastropovanie v Ústave SR
Koaličná poslankyňa zároveň uviedla, že poslanci za Most-Híd nepodporia návrh, aby vek odchodu do dôchodku mal strop v Ústave SR. Poslanci NR SR za Smer-SD v predložia do parlamentu návrh ústavného zákona o zavedení stropu na dôchodkový vek pre mužov na 64 rokov. Na tlačovej besede 24. mája to uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico.
Odporúčame:
Fico je zlodejom dôchodkov mladšej a strednej generácie, tvrdí Beblavý a návrh Smeru nepodporí
Strana Smer-SD podľa neho na základe požiadavky Slovenskej národnej strany ako aj časti opozície prehodnotila svoj pôvodný návrh, aby muži odchádzali do dôchodku najneskôr v 65 rokoch. Národniari navrhovali, aby strop na penzijný vek pre mužov bol stanovený na 64 rokov.
"Musel som súhlasiť s týmto variantom," povedal Fico. Smer tak podľa neho takýmto návrhom pozitívne reaguje aj na petíciu odborárov, ktorí vyzbierali vyše 100 tisíc podpisov na podporu stropu veku odchodu do dôchodku na 64 rokov.
Viac k témam: dôchodkový vek, Erik Tomáš, Most-Híd, Robert Fico, Smer-SD, vek odchodu do dôchodku
Zdroj: Webnoviny.sk - Smeráci podľa Tomáša rešpektujú návrh dôchodkového veku Mosta-Híd, za kľúčové to však nepovažujú © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rheinmetall podpísal s Rumunskom zbrojný kontrakt za 5,7 miliardy eur
Keď oni päťsto cieľov, mi aspoň jeden, ale poriadny. Lukašenko sa údajne nepriamo vyhráža likvidáciou Zelenského
Izraelský minister obrany pohrozil útokmi na Bejrút, tvrdí, že má podporu USA