Sobota, 24. október 2020
Oblačno  11,6 °C
Mimoriadne správy

Slovensko vyhralo arbitráž proti firme, ktorá chcela vyvážať minerálnu vodu do Poľska

 Webnoviny   8. október 2020  50
Slovensko vyhralo arbitráž proti firme, ktorá chcela vyvážať minerálnu vodu do Poľska

8.10.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko uspelo v medzinárodnej arbitráži proti poľskej firme Muszynianka. Na svojom webe o tom informovalo Ministerstvo financií SR (MF SR). Predmetom sporu bola otázka využívania minerálnej vody z prameňov v slovenskej obci Legnava. Tá mala byť prepravovaná prostredníctvom potrubia do Poľska a fľaškovaná v poľskej obci Muszyna.

Následná novela ústavy však zakázala vývoz nebalenej vody zo Slovenska. Poľská firma preto žalovala Slovensko a požadovala od krajiny vyplatenie náhrady škôd vo výške takmer 170 miliónov eur z dôvodu, že novela Ústavy SR, ktorá reguluje vývoz nebalenej vody, je v rozpore s medzinárodným právom.

Projekt nebol realizovateľný


Arbitrážny tribunál poľskej firme nepriznal oprávnenosť údajných legitímnych očakávaní na vydanie povolenia na využívanie minerálnej vody a ani na uskutočnenie projektu ako takého.

Formálne síce bolo priznané porušenie spravodlivého a rovného zaobchádzania vo vzťahu k správnemu konaniu vo veci vydania povolenia na využívanie minerálnej vody, bez ohľadu na toto porušenie však plánovaný projekt nemohol byť v konečnom dôsledku realizovateľný a preto toto porušenie nemohlo mať za následok ani vznik akejkoľvek škody.

Obrovské víťazstvo pre budúce generácie


„Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol, že Slovensko bolo v práve, keď zakázalo vývoz slovenskej vody a ochránilo svoje prírodné zdroje. Podarilo sa nám dosiahnuť obrovské víťazstvo, ktoré naplno ocenia budúce generácie a vybojovali sme významný právny precedens aj pre iné štáty. Impulzom bola snaha poľskej firmy vybudovať potrubie popod rieku Poprad, aby mohli slovenskú minerálku dávať do fľašiek v Poľsku a nie u nás. Urobili sme zásadné a odvážne rozhodnutie, za ktoré Slovenskú republiku firma okamžite zažalovala,“ napísal v reakcii vo svojom profile na sociálnej sieti Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý bol v čase podania žaloby ministrom životného prostredia.

Žiga na záver statusu pochválil právnych zástupcov, ktorí v spore zastupovali Slovenskú republiku a obhajovali tak oprávnené a legitímne záujmy krajiny.

Viac k témam: minerálna voda, Poľsko, vyhratá arbitráž
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko vyhralo arbitráž proti firme, ktorá chcela vyvážať minerálnu vodu do Poľska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.